Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/kobieta/kobietawielepiej.pl/public_html/wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/classes/YARPP_Core.php on line 691

Zapraszamy do zapoznania się z kampanią edukacyjną „Zadbaj o wzrok i słuch” wydawnictwa Medical Media Solutions, której jesteśmy Partnerem. W ramach akcji ukazała się publikacja dotycząca dwóch najważniejszych zmysłów człowieka.

Publikację otwiera wywiad z prof. dr hab. n. med. Iwoną Grabską-Liberek, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego na temat najważniejszych wyzwań w okulistyce m.in. o najczęstszych problemach zdrowotnych pacjentów oraz o tym jak współczesny tryb życia wpływa na nasz wzrok.

Zaćma to nie wyrok

Jednym z ważniejszych wyzwań w Polsce jest zaćma, która według szacunków dotyka od 800 tys. do ponad 1 mln 600 tys. Polaków. Mimo, że schorzenie to występuje u bardzo licznej grupy pacjentów, nasza świadomość na temat zagrożeń, jakie za sobą niesie jest niewielka. Tymczasem odpowiednio wczesne wykrycie choroby i szybka interwencja okulistyczna, dzięki zastosowaniu nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych, sprawiają, że zaćma nie musi oznaczać wyroku dla naszego wzroku. Więcej o tym czym jest zaćma i jak się ją leczy znajdą Państwo w edukacyjnych artykułach prof. nadzw. dr. n. med. Andrzeja Grabowskiego, Prezesa Fundacji Wspierania Okulistyki „Okulistyka 21” oraz dr. n. med. Jarosława Marka z Ośrodka Okulistyki Klinicznej „Spektrum” we Wrocławiu.

Dbajmy o nasz wzrok

Oprócz zaćmy wśród szczególnie istotnych chorób okulistycznych z jakimi mierzą się Polacy jest jeszcze jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem oraz cukrzycowy obrzęk plamki żółtej. O tym, dlaczego wczesne diagnozowanie i leczenie jest tak istotne opowiada Małgorzata Pacholec, Prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska. Niestety bardzo często zapominamy o tym, jak ważny jest nasz wzrok i zupełnie o niego dbamy. Konkretne porady, dzięki którym możemy skutecznie chronić nasze oczy znajdą Państwo m.in. w artykułach mgr. inż. Justyny Nater, autorki bloga „Dbaj o wzrok”; Marka Jakubowicza, wiceprezesa Krajowej Izby Rzemieślniczo Optycznej czy mgr inż. Moniki Niklas z Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.

Dbajmy o nasz słuch

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów, który pozwala nam na komunikację ze światem. W grupie wiekowej powyżej 70 r. ż. prawie trzy czwarte osób ma problemy z niedosłuchem. O tym, dlaczego warto, abyśmy zadbali o własnych dziadków opowiada Agnieszka Sztyler-Turovsky. Musimy pamiętać, że głęboki niedosłuch nie tylko utrudnia, ale w wielu przypadkach wręcz uniemożliwia normalne życie. Przyczyny i stopień zaawansowania wad słuchu mogą być różne. W części przypadków wystarczającą pomocą jest aparat słuchowy, który po prostu wzmacnia dźwięki docierające do ucha. Jednak przy poważniejszych ubytkach słuchu albo przy całkowitej głuchocie nie­zastąpionym rozwiązaniem jest implant słuchowy. Warto zaznaczyć, że jak dotąd – to jedyna proteza ludzkiego zmysłu. Z implantów ko­rzystają setki tysięcy osób na całym świecie, w tym również pacjenci w Polsce – od małych dzieci po seniorów. Dzięki nim mogą normalnie funkcjonować, tak jak Pan Waldemar Wietrzyński, który opowiada nam, jak implant zmienił jego życie. Dzięki zaproszonym ekspertom kampania ma wspierać, edukować oraz zachęcić do dyskusji na temat profilaktyki, diagnostyki oraz nowoczesnych metod leczenia.  Publikacja ukazała się 4 września 2017 r. wraz z gazetą „Naszemiasto.pl”.

Zapraszamy do lektury. Wszystkie artykuły dostępne są w wersji online na www.dbajozdrowie.info oraz specjalnie dla Państwa publikacja jest do pobrania w wersji pdf:

http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/09/Zadbaj_o_wzrok_i_slu…