Ból brzucha może pojawić się w każdej chwili – raz łagodny, innym razem trudny do zniesienia, połączony z innymi objawami lub samodzielnie. Każda z postaci bólu żołądka wymaga stanowczego i niezwłocznego potraktowania. Podpowiadamy najskuteczniejsze sposoby na ból żołądka!

Poznaj swój ból

Każdy ból żołądka jest inny, i zanim zaczniesz kurację warto by było poznać, co Ci dolega. I tak ostry punktowy ból żołądka (przypominający dźgnięcie nożem) najczęściej oznacza chorobę wrzodową. W takiej sytuacji powinnaś bezzwłocznie udać się na pogotowie, zwłaszcza jeśli masz stwierdzoną chorobę wrzodową i podobne dolegliwości już kiedyś u Ciebie występowały.

Ból w okolicach żołądka może być także powodowany przepukliną przepony – dość łatwo go poznać, ponieważ zwykle pojawia się wspólnie ze zgagą. Innym łatwym do rozpoznania schorzeniem jest zapalenie śluzówki żołądka, objawiające się silnym bólem powyżej pępka, nudnościami i przykrym zapachem z ust.

Musisz także pamiętać, że ból brzucha może być także objawem zupełnie innych chorób, niezwiązanych z układem pokarmowym – zdarza się bowiem, że osoby z zawałem serca bagatelizują pierwsze objawy ataku, gdyż ból nie pojawia się w okolicy zamostkowej (tak jak zwykle), tylko jest odczuwalny właśnie w nadbrzuszu.

Sprawdź szczegółową tabelę, opisującą objawy różnych rodzajów dysfunkcji układu pokarmowego, powodujących ból żołądka (iberogast.pl).

Odpowiednia dieta kluczem do sukcesu

Niezależnie od tego, czy ból żołądka jest spowodowany poważnym schorzeniem, czy też jest objawem nieprawidłowego działania układu pokarmowego, konieczna będzie zmiana stylu życia i odżywania.

Przede wszystkim zmień dietę. Zrezygnuj z cukru, zmniejsz wielkość posiłków i przestaw się na mniej przetworzone dania. Cukier to ulubiona pożywka drożdżaków, dlatego powinnaś zadbać, by nie namnażało się ich zbyt wiele. Mniejsze porcje jedzenia pozwolą pobudzić układ pokarmowy i utrzymać jego regularną aktywność, odwracając spowodowane niewłaściwą dietą rozleniwienie.

Uważaj na potrawy smażone. Same w sobie są dużym obciążeniem dla żołądka, a do tego przypalony tłuszcz (a o to nietrudno…) jest bardzo szkodliwy – zgodnie z badaniami powstałe przy paleniu tłuszczu substancje mogą być rakotwórcze! Podobnie na cenzurowanym powinny się znaleźć wysoko przetworzone produkty. Nawet pozornie bezpieczne pieczywo przez obecność sztucznych spulchniaczy może powodować podrażnienie ścian żołądka i nasilać problemy związane z chorobą wrzodową.

Zadbaj o aktywniejszy tryb życia. Brak ruchu także osłabia pracę układu pokarmowego, spowalniając proces trawienia i powodując zaleganie pokarmu w organizmie.

Jakie leki na ból żołądka?

Na nadkwaśność – koniecznie sięgnij po leki zobojętniające nadmiar kwasów żołądkowych. Ale w żadnym wypadku nie przyjmuj leków przeciwzapalnych czy aspiryny, które mogą uszkodzić już podrażnioną błonę śluzową żołądka.

Na niestrawność – dobra będzie herbatka miętowa lub rumiankowa, o działaniu rozkurczającym. Dobrym wyborem jest także herbata z kwiatu lipy.

Uważaj na zioła przeczyszczające – choć w rozsądnych ilościach mogą faktycznie pomóc, nadużywane przyczyniają się do rozleniwiania układu trawiennego, a w konsekwencji do ciężkich zaparć. Podobne działanie wykazuje olejek rycynowy!