Dlaczego powinnaś sprzątać po swoim psie? Powinnaś to robić z 4 podstawowych powodów:

 1. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, Jest Twoim towarzyszem, częścią rodziny. Musisz odpowiednio o niego się troszczyć: karmić, poić, dbać o zachowanie zwierzęcia w czystości oraz o zachowanie czystości po nim.
 2. Powinnaś zadbać o estetykę otoczenia oraz o zachowanie czystości. Przecież tu żyjemy, tu jest nasze miejsce na ziemi. Wiem, ze Tobie również zależy, aby to miejsce było schludne i czyste.
 3. Sprzątanie po psie to w naszym kraju obowiązek! Musisz przestrzegać przepisów!
 4. W zwierzęcym kale znajdują się groźne pasożyty i bakterie. Nie sprzątając odchodów po swoim psie narażamy innych zachorowanie na groźne choroby np. toksoplazmozę lub toksokarozę.

Mandat za niesprzątanie po psie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sprzątanie po psie jest obowiązkiem właściciela psa. Nieprzestrzeganie tego nakazu może skończyć się koniecznością zapłacenia mandatu od 50zł do nawet 500 zł.

Art. 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 391). Ustawa ta mówi o przestrzeganiu „obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku”.

Jeżeli w Gminie nie obowiązuje regulamin utrzymania porządku, podstawą do nałożenia mandatu może być również kodeks wykroczeń rozdział XVII Wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego. O obowiązku sprzątania po swoim psie mówi nam art 145:

„Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

W naszych miastach bardzo często organizowane są akcje przypominające właścicielom psów o uprzątnięciu nieczystości: „odkup swoje miasto” czy „ posprzątajmy razem miasto”. W czasie trwania takich akcji władze miast zachęcają mieszkańców do zadbania o porządek w swoim otoczeniu. Dobrze by było aby każdy sprzątał nie tylko podczas trwania takich akcji, ale również poza nimi.

Przydatne gadżety do sprzątania nieczystości po psie

Sklepy zoologiczne prześcigają się w idealnych rozwiązaniach do sprzątania po psach. Najbardziej popularne to:

 • torebka ze specjalnego papieru i kartonowa łopatką,
 • organizer na worki do sprzątania z wygodnym uchwytem, który możesz przyczepić do szlufki spodni,
 • brelok z woreczkami na psie odchody, który można przyczepić np. do kluczy,
 • pojemniki na woreczki, w różnych kształtach i kolorach: serduszka, kości, gwiazdki,piłki,
 • łopatka do zbierania odchodów zwierząt, z pojemnikiem na woreczki,
 • zestaw do zbierania psich odchodów z praktyczną latarką,
 • ekskluzywne, lakierowane etui na woreczki,
 • chwytak higieniczny – urządzenie do zbierania psich odchodów.

Mając takie udogodnienia, sprzątanie powinno być nie tylko obowiązkiem właściciela psa, ale również przyjemnością 😉