Jeżeli uwielbiasz spędzać czas na patio lub tarasie, markizy lub pergole mogą być świetną inwestycją dla Twojego ogrodu. Jeśli chcesz cieszyć się nową przestrzenią na świeżym powietrzu, nie martwiąc się narażeniem na bezpośrednie słońce, potrzebujesz osłony, która zapewni cień w upalne dni. Włączenie markizy lub pergoli do projektu tarasu lub ogrodu pomoże uczynić to miejsce idealnym do spędzania wolnego czasu. Które rozwiązanie jednak będzie lepsze: markiza tarasowa czy pergola?

 Czym jest markiza tarasowa?

Markiza to rodzaj zadaszenia chroniącego przestrzeń tarasu lub balkonu przed słońcem. Montuje się je nad oknami lub drzwiami – ich główna część konstrukcyjna jest na stałe przymocowana do budynku, natomiast sam materiał można rozwijać i zwijać w dowolnym momencie. Możemy wyróżnić markizy tarasowe, markizy fasadowe lub markizy balkonowe. Oprócz tego podział występuje również ze względu na konstrukcję: markiza w pełnej kasecie, w półkasecie oraz markiza bez kasety. Dodatkowym udogodnieniem w obsłudze markizy jest jej system sterowania – ręczny lub elektryczny wraz z czujnikiem wiatrowo wstrząsowym. W przypadku napędu elektrycznego mamy możliwość wyboru sterowania za pomocą pilota lub przełącznika.

Czym jest pergola?

Pergola jest trwałą konstrukcją, która po zainstalowaniu będzie mocno przytwierdzona do podłoża. Pergolę można zamontować z boku domu za pomocą zaledwie dwóch słupów wsporczych lub zaprojektować ją jako konstrukcję wolnostojącą, całkowicie odłączoną od domu. Pergola może wzbogacić wystrój zewnętrzny domu o nowy element centralny do organizowania kameralnych spotkań. Niektóre pergole mają tradycyjny lub współczesny wygląd, podczas gdy inne potrafią bezproblemowo wpasować się w estetykę każdego stylu architektonicznego.

Pergola jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zapewnić sobie idealną równowagę w zakresie zacienienia, a jednocześnie chcesz rozszerzyć przestrzeń życiową na zewnątrz, aby móc z niej korzystać niezależnie od pogody. Zanim jednak zdecydujesz się na pergolę tarasową, zaprojektuj dokładnie przestrzeń, w której ma ona się znaleźć. Podstawą jest zaplanowanie rozmiaru, stylu, konstrukcji czy funkcji pergoli, tak, by finalny projekt idealnie pasował do twojego domu oraz stylu życia na świeżym powietrzu.

Różnice pomiędzy markizą tarasową a pergolą

Zarówno markizę tarasową, jak i stałe zadaszenie pergolą można zaprojektować tak, aby stanowiły płynne przedłużenie wewnętrznej przestrzeni mieszkalnej. Zarówno markiza, jak i pergola posiadają odmienne funkcje i będą idealną odpowiedzią na nieco inne potrzeby właścicieli tarasów i ogrodów:

 • W porównaniu z markizą tarasową, pergola oferuje znacznie większą elastyczność. Podczas gdy markizę tarasową można zwinąć, pergole są albo całkowicie otwarte, albo całkowicie zamknięte.
 • Wybierając pergolę z regulowanymi lamelami żaluzjowymi, można otworzyć dach, aby cieszyć się pełnym słońcem, zamknąć żaluzje, aby kontrolować ilość cienia lub całkowicie zamknąć dach, aby zapewnić szczelność w przypadku deszczu.
 • Pergola znacząco broni się faktem, że chroni przed słońcem, deszczem oraz wiatrem, w momencie gdy markiza osłania nas tylko przed słońcem.

Czym kierować się przy wyborze markizy tarasowej lub pergoli?

Zarówno markiza, jak i pergola ogrodowa posiadają wiele wspólnych zalet oraz cech. Jednak często, osoby planujące zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej, wahają się pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Czym więc kierować się podczas wyboru? Pierwszym i najważniejszym aspektem jest funkcjonalność, której wymagamy od osłony słonecznej. Markizy dają dużą swobodę – możemy złożyć markizę lub schować ją całkowicie w kasecie, a oprócz tego nasza firma daje możliwość sterowania markizą za pomocą napędu elektrycznego. Warto wspomnieć o wielu zaletach markizy m.in. łatwej obsłudze, szerokiej gamie kolorów, czy możliwości montażu oświetlenia LED.

Pergola posiada stały charakter, dlatego dobrze, aby jej zakup był przemyślany. Oprócz tego wymaga ona jeszcze odpowiedniej ilości miejsca. Osoby, które zdecydowały się na zakup pergoli, często chwalą sobie trwałość i samowystarczalność pergoli – jest ona odporna na wszystkie warunki atmosferyczne oraz jej poszycie może być wykonane z wodoodpornego materiału. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru, w ofercie firmy Anrol znajdują się pergole rzymskie, pergole lamelowe oraz pergole poziome. Co więcej, mamy możliwość rozbudowania systemu o osłony boczne – refleksole, które zachowają prywatność i chronią przed podmuchami wiatru.

Dla wielu osób ważnym aspektem jest również cena – jednak jest ona uzależniona od wielkości pergoli lub markizy, materiałów, funkcjonalności, napędu czy rodzaju. Dlatego warto zadzwonić lub odwiedzić salon i tam poznać szczegóły związane z ceną wykonania. Zadzwoń do firmy ANROL pod numer +48 601 808 572 lub odwiedź nasz salon 43-340 Kozy, ul. Wapienna 2.

Jak wybrać pergolę lub markizę tarasową?

Podczas wyboru markizy tarasowej zastanów się nad:

 • rozmiarem markizy
 • kolorystyką
 • materiałem, z którego jest wykonana
 • sposobem sterowania markizą

Podczas wyboru pergoli zastanów się nad:

 • sposobem montażu (mocowanie do ściany lub pergola wolnostojąca)
 • wykonaniem pergoli wraz z konstrukcją lub samego podwieszenia materiału
 • rozbudowaniem systemu o osłony boczne
 • rodzajem zadaszenia (stałe lub ruchome)

Markizy Bielsko, Pergole Bielsko – co wybrać?

Finalny wybór osłony zawsze zależy od potrzeb i planowanego budżetu. Niezależnie, które rozwiązanie wybierzesz, kontaktując się z firmą Anrol możesz liczyć na profesjonalne doradztwo, pomoc oraz wycenę całego projektu. Wybierz wysokiej jakości markizy Bielsko lub pergole Bielsko i ciesz się idealnym rozwiązaniem dla twojego tarasu lub ogrodu!