Boże Narodzenie to z pewnością najbardziej celebrowane święto w roku, nie tylko u nas, ale i zagranicą. Pierwsze oznaki nadchodzących świąt pojawiają się w sklepach już w połowie listopada informując nas, że zbliża się Gwiazdka. Oczywiście niektórzy powiedzą, że Święta robią się coraz bardziej komercyjne, coraz mniej widoczne w towarzystwie gadżetów, którymi jesteśmy co roku zasypywani. Ale czy przecież w Święta nie chodzi właśnie o zabawę i radość!?

Święta od kuchni

Teraz coraz popularniejsze jest samodzielne robienie prezentów i dekoracji. Na choince możesz powiesić pierniczki fantazyjnie ozdobione lukrem, a rodzinie podarować własnoręcznie zrobione babeczki czy inne słodkości w eleganckim pudełku. Doskonałym pomysłem są również owocowe nalewki czy przetwory zapakowane w kształtne butelki lub słoiki. Taki prezent jest pełen miłości i zaangażowania. W ten sposób dzielisz się z bliskimi najcenniejszą rzeczą jaką masz w tym zabieganych świecie – Twoim czasem. Ja chciałam z tego miejsca podzielić się z Tobą moim czasem i pasją prezentując jak wykonać cukrowego, świątecznego Elfa.

Jak wykonać elfa z masy cukrowej?

Do przygotowania Elfa potrzebne będą:

  • masa cukrowa w białym, czerwonym, brązowym, czarnym, błękitnym oraz cielistym kolorze
  • patyczek do szaszłyków
  • malutka laleczka
  • nożyk
  • pędzelek oraz czerwony, brązowy i czarny barwnik

Elf z masy cukrowej – wykonanie

1. Aby odcisnąć główkę Elfa najpierw zrób odcisk główki laleczki w masie cukrowej i odstaw do wysuszenia. Następnie z cielistej kulki masy cukrowej za pomocą odlewu zrób główkę Elfa. Za pomocą patyczka ukształtuj oczodoły oraz policzki i uśmiech.

swiateczny elf z masy cukrowej kpk 1

2. Z czerwonego marcepanu ukształtuj walec, który posłuży za tułów oraz dwa wałeczki, które będą stanowić nóżki.

swiateczny elf z masy cukrowej kpk 2

3. Z białej masy uformuj okrąg, a następnie za pomocą nożyka wytnij wieloramienną gwiazdkę.

swiateczny elf z masy cukrowej kpk 3

4. Za pomocą odrobiny wody, gwiazdkę przyklej na górze tułowia – tak oto Elf ma już piękny kołnierzyk.

swiateczny elf z masy cukrowej kpk 4

5. Z czerwonego marcepanu uformuj kolejne dwa wałeczki (mniejsze niż poprzednio), a na ich końcach umieść kawałki białego marcepanu. To są rączki naszego bohatera, które przyklejamy na wodę do tułowia.

swiateczny elf z masy cukrowej kpk 5

6. Aby nadać buzi wyrazu, z białego marcepanu zrób oczka w owalnym kształcie. Następnie przyklej na nie odrobinę mniejsze owale wykonane z błękitnego marcepanu.

swiateczny elf z masy cukrowej kpk 6

7. Aby wykończyć oczka zrób na nich czarne punkty skierowane w jednym kierunku.

swiateczny elf z masy cukrowej kpk 7

8. Z brązowego marcepanu dorób Elfowi odrobinę włosów. Całość przykryj czerwonym stożkiem, owiniętym u podstawy białą wstęgą. I jest już Elf w czapce. Pozostaw figurkę do lekkiego wyschnięcia.

swiateczny elf z masy cukrowej kpk 8

9. Całą figurkę sklej za pomocą wody. Barwnikiem rozrobionym z odrobiną wody, za pomocą pędzelka, narysuj brązowe rzęsy, czarne brwi oraz czerwone usta. Dodatkowo palcem delikatnie rozetrzyj na policzkach czerwone rumieńce.

swiateczny elf z masy cukrowej kpk 9

10. Umieść Elfa na jednym z mini torcików, na torcie lub w innym miejscu tak, aby stanowił uroczą świąteczną ozdobę.

Życzę Ci zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.