Z biegiem czasu skóra często traci nawilżenie. Staje się sucha i szorstka, jest także bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Brak nawilżenia to nie tylko problem cery suchej, lecz także normalnej czy nawet tłustej. Podpowiadamy, jak zadbać o to, by cera była odpowiednio nawodniona, świeża i gładka, niezależnie od tego, w której wiośnie życia się znajdujesz.

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale skóra jest jednym z najbardziej zaawansowanych mechanizmów w naszych organizmie. Jej działanie zostało precyzyjnie zaplanowane, dlatego nawet jedna drobna zmiana może zaburzyć całą jej pracę. Niedostatek wody jest jednym z takich czynników zaburzających.

Dlaczego nawilżenie jest takie ważne?

Prowadzi do zachwiania struktury lipidowej, która jest najważniejszym czynnikiem chroniącym przed uszkodzeniami. Płaszcz lipidowy tworzy na tkance warstwę ochronną powstrzymującą dalsze parowanie wody, jego zniszczenie tylko pogorszy problem. Dodatkowo przesuszona skóra jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek, znacznie traci na elastyczności, zmienia się ponadto jej wygląd – staje się poszarzała. Osoby zmagające się z problemem niedostatecznej ilości wody w tkance skórnej skarżą się także na dyskomfort, nieprzyjemne swędzenie, czasami pieczenie i ciągłe uczucie ściągnięcia.

Kilka sposobów na nawilżenie skóry w każdym wieku:

  • Stosuj kosmetyki nawilżające na co dzień – zadbaj o to, by w twojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej znalazły się kosmetyki ze składnikami nawilżającymi i natłuszczającymi – naturalnymi olejkami, masłem shea, kwasem hialuronwym czy mocznikiem. Wypróbuj krem nawilżający dopasowany do twojego rodzaju cery.
  • Wykonuj cotygodniowy rytuał nawilżający – nie ma to jak maska! To najbardziej skoncentrowany preparat o najsilniejszym działaniu nawilżającym. Dobrze dobrana maska wspaniale wpłynie na poziom nawilżenia i to na długo, a zajmie tylko 15–20 minut. Wybierz preparat z algami, jak na przykład maskę Algorithm Dr Ireny Eris, dodatkowo także wzmocnisz regenerację.
  • Zrelaksuj się, kiedy tylko możesz– raz czy dwa razy w tygodniu stosowana maska to nie tylko ratunek dla twojej skóry, lecz także skołatanych nerwów. Urządzenie sobie domowego spa to najlepszy sposób na wspaniały wypoczynek. Chwila oddechu jest bardzo ważna dla kondycji skóry.
  • Nawilżaj powietrze – nasza skóra chłonie to, co na zewnątrz. Jeśli przebywasz w przegrzanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest bardzo suche, sama będzie się ciągle przesuszać. Dlatego jeśli to konieczne, zainwestuj w nawilżacz powietrza.
  • Bardzo delikatnie oczyszczaj – oczyszczanie to podstawa pielęgnacji – to z pewnością wie każdy. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że duża część kosmetyków oczyszczających może mieć działanie wysuszające. Na cenzurowanym znajduje się mydło i alkohol, dlatego unikaj toników czy kremowych oraz pieniących się żeli. Także mydło wymień na naturalne, takie, które nie zawiera… mydła.
  • Nawadniaj się od środka – i niekoniecznie chodzi tutaj o powszechne zalecenia dotyczące wypijania 1,5 l wody dziennie. Raczej o zmianę diety. Niektóre witaminy mogą mieć świetny wpływ na poziom nawodnienia skóry, dlatego zwiększ spożycie warzyw i owoców na co dzień, a zauważysz różnicę.