Odpowiednia higiena jamy ustnej przekłada się nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł, ale również na stan całego organizmu. Wpływa ona również na nasze samopoczucie. Płytka nazębna tworzy się na uzębieniu przez cały czas – składa się ona z cząstek jedzenia, śliny, a także wydzielających kwasy mikroorganizmów. Może się to przyczyniać do rozwoju próchnicy czy chorób dziąseł. Właśnie z tego powodu ważne jest regularne usuwanie wspomnianej płytki. Teraz jednak pojawia się pytanie: jak lepiej zadbać o swoje zęby? Odpowiedzią jest zaopatrzenie się w szczoteczkę soniczną.

Szczoteczki do zębów – typy

Możemy wyróżnić dwa typy szczoteczek do zębów. Pierwszym z nich są szczoteczki elektryczne – poleca je wielu dentystów ze względu na ich skuteczność, gdyż usuwają zdecydowanie więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, jak również są łatwiejsze w użyciu. Jednym z ich rodzajów są szczoteczki soniczne – mają podłużny kształt główki i poruszają się z boku na bok. Ich nazwa jest powiązana z tym, iż podczas pracy wytwarzają one swym drganiem falę dźwiękową, której częstotliwość wynosi około 260Hz. Produkty te cieszą się coraz większą popularnością, gdyż niezawodnie pomagają nam dbać o uzębienie. Jeśli zależy ci odpowiedniej higienie jamy ustnej, koniecznie sprawdź szczoteczki soniczne na eplaster.pl.

Są jeszcze inne rodzaje elektrycznych szczoteczek: obrotowe, czyli rotacyjne, oraz obrotowo-pulsacyjne. Na rynku dostępne są również szczoteczki ultradźwiękowe. Wykorzystują one fale, jak wskazuje ich nazwa, ultradźwiękowe – jest to zakres niesłyszalny dla ludzkiego ucha.

Drugim typem są szczoteczki manualne – to najbardziej rozpowszechniony rodzaj produktu, który każdy z nas zna. Dzielone są one zwykle ze względu na twardość włosia. Przez włosie twarde i średnio-twarde może dochodzić do wycierania szkliwa i recesji dziąseł – warto u nich zwrócić uwagę na delikatniejsze opcje, które wciąż efektywnie usuwają płytkę bakteryjną z powierzchni zęba.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru szczoteczki do zębów powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest skuteczność usuwania płytki nazębnej – z tego względu powinniśmy rozważyć zakup szczoteczki sonicznej. Jest ona skuteczniejsza od szczoteczek manualnych, zapewnia dokładne usunięcie płytki, a więc tym samym pomaga zapobiec próchnicy.

Powinniśmy również przyjrzeć się trybom działania produktu – część oferuje program czyszczenia języka bądź wybielania zębów. Kolejną kwestią jest głośność pracy – niestety, elektryczne szczoteczki nie są produktami bezdźwięcznymi, jednakże szczoteczki soniczne pracują ciszej od pozostałych. Przed zakupem sprawdźmy również, czy w zestawie dostępne są dodatkowe główki szczoteczki – warto już na początku mieć ich zapas. Kolejną ważną kwestią jest czas pracy urządzenia po jednym ładowaniu.

Dodatkowo, wartą uwagi opcją jest wbudowany timer. Dentyści zalecają, aby szczotkowanie zębów trwało przynajmniej 2 minuty. Wbudowany timer zasygnalizuje nam konieczność zmiany strony szczotkowania i pomoże wypracować odpowiednie nawyki.

Szczoteczki soniczne – jakie są ich zalety?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, niezaprzeczalną zaletą szczoteczek sonicznych jest dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej – ich główki poruszają się szybko i usuwają więcej osadów. Jeśli nie pozbywamy się wspomnianej płytki regularnie i dokładnie, zaczyna się ona nagromadzać i zamieniać w twardy kamień nazębny. Nie jest on jedynie nieestetycznym nalotem – może powodować erozję szkliwa i powstawanie ubytków w zębach. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, musimy odwiedzić dentystę, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami finansowymi.

Kolejną zaletą szczoteczki sonicznej jest pomoc w równomiernym rozprowadzaniu pasty do zębów. Produkty te umożliwiają paście dotarcie w szczeliny między zębami, jak również pozostałe, trudnodostępne miejsca. Należy również wspomnieć o delikatniejszym myciu zębów – ich specjalne włosie jest niezwykle delikatne dla naszego uzębienia.

Szczoteczki soniczne często oferują wiele dodatkowych funkcji, jak przykładowo timer. Pomaga nam to w budowaniu odpowiednich nawyków związanych z higieną naszej jamy ustnej – czyszczeniu zębów zgodnie z zaleceniami specjalistów. Niektóre produkty oferują również specjalne programy do wyboru, a nawet aplikacje na telefon.