Jeżeli chodzi o wykończenie balkonu, możliwości mamy dzisiaj bardzo wiele. Możemy położyć płytki, deskę kompozytową, wylewkę z żywicy. Natomiast wykończyć możemy balustradą z różnego rodzaju materiałów. Co wybrać?

Balustrady ze szkła – do jakiego domu pasują?

Szklane balustrady to efektowne wykończenie balkonu. Najczęściej konstruowane są z mlecznego, matowego lub lekko barwionego szkła i stalowych elementów podtrzymujących i mocujących. Konieczne są uchwyty do szkła, które przytrzymają szyby w miejscu. Balustrady tego rodzaju kojarzą się bardzo nowocześnie, zachwycają prostotą i elegancją. Wymagają jednak naprawdę zdolnego architekta, aby wkomponować je dobrze w rustykalny domek czy starą kamienicę.

Najczęściej spotyka się je w nowoczesnym budownictwie. Taka balustrada będzie znakomicie wyglądać jako zwieńczenie balkonu w domu o geometrycznej bryle. Idealne połączenie stworzy z wielkimi oknami czy wręcz szklaną ze szkła, z elewacją z granitu lub surowego betonu, zdecydowanymi, prostymi liniami w układzie budynku. Jednakże także dom ze spadzistym dachem i doniczki z kwiatami na balkonie mogą dobrze się komponować z takim balkonem. Wtedy jednak całość bryły utrzymana musi być w dosyć prostym stylu, bez nadmiaru ozdobników. Także samo mocowanie szkła do różnego typu i kształtu słupków, poręczy i linek nadaje balustradzie ostatecznie konkretny styl.

Balustrady drewniane – nie tylko do wiejskiego domku

Drewniane balustrady balkonów kojarzyć się mogą od razu z tradycyjnymi formami, nawiązującymi do wiejskich chatek i rezydencji, a także z typowym domkiem letniskowym. W rzeczywistości jednak wszystko zależy od odcienia drewna, kształtu, wielkości i układu desek – to one decydują o charakterze tego elementu.

Można więc z powodzeniem również wykorzystać taką balustradę w nowoczesnym budynku. Przy czym te tradycyjne i rustykalne domy aż się proszą o dosyć szerokie deski o zaokrąglonych krawędziach albo pionowe sztachety. Z kolei nowoczesną bryłę budynku najlepiej uzupełnić o egzotyczne drewno, ułożone w proste poziome linie z wąskich desek.

Mocowanie szkła kontra konstrukcja z desek – co łatwiej zamontować?

Na wybór rodzaju balustrady wpływa również to, czy do montażu zatrudnimy fachowców, czy zajmiemy się tym sami w trakcie wykańczania domu lub remontu. Czy odpowiedź na pytanie, co jest łatwiejsze do wykonania samodzielnie, może być jednoznaczna? Właściwie nie. Każdy, kto pracował z drewnem, wie, jakim wyzwaniem może być kierunek włókien albo sęki. Trzeba wiedzieć, jak zminimalizować ewentualne odkształcenia. Co prawda rzadko trzeba samodzielnie zbijać ze sobą deski i planować konstrukcję – kupić można na wymiar gotowe elementy balustrad, a nawet całą gotową do osadzenia.

Z drugiej strony jednak także gotowe prefabrykaty, stalowe elementy i uchwyty do szkła sprawiają, że montaż takiej balustrady jest łatwy. Decydując się na szklaną balustradę, otrzymamy elementy o wybranej wysokości i wybranym kształcie – stalowe albo drewniane słupki, poręcze, poprzeczki sztywne lub ze stalowej linki.

A do tego szklane panele, które wystarczy osadzić we właściwych miejscach. Mocowanie szkła umożliwiają gotowe uchwyty, które dostępne są dla różnych grubości szyb i słupków. Natomiast szerokość szklanych paneli może być różna w tej samej balustradzie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Kupując uchwyty do szkła, dostaniemy także śruby, zaślepki, gumowe podkładki. Możemy od razu zaopatrzyć się w środki i akcesoria do polerowania i czyszczenia stali.

A może… mocowanie szkła w drewnie?

Wybór spośród dwóch typów balustrad – drewnianej i szklanej – nie musi być pojedynkiem tradycji i nowoczesności. Co więcej, można pójść na kompromis i wykorzystać obydwa te materiały. Zamocowanie szkła w drewnianej konstrukcji będzie niezwykle efektownym sposobem wykończenia balkonu. Najpopularniejsze i najszerzej dostępne są balustrady szklane ze stalowymi elementami konstrukcji.

Jednak, jak wspomnieliśmy, można również umieścić uchwyty do szkła w drewnianych słupkach. Wówczas drewno musi być odpowiednio wytrzymałe i twarde, przygotowane tak, by było odporne na upływ czasu. Ważną sprawą jest, aby kupować gotowe do złożenia elementy balustrad od jednego producenta lub autoryzowanego dystrybutora. To da nam pewność, że wszystkie na pewno będą do siebie dobrze pasować.