Jeśli zapytamy kogokolwiek o listę marzeń, bardzo prawdopodobne, że pojawi się tam trafienie „szóstki w lotka”. Choć to kumulacje elektryzują i pobudzają wyobraźnię, nawet za podstawową kwotę 2 milionów złotych można spełnić niejedno marzenie. Przyjrzyjmy się, jak można tę kwotę wydać i jaki będzie efekt!

Przejeść…

Po odliczeniu podatku w kieszeni zostanie Ci około 1 800 000zł. Jeśli chciałabyś rozsądnie wydać tę kwotę, by podnieść standard swojego życia, oto nasza propozycja. Założyliśmy, że rozwiązanie ma pozwolić na 20 lat spokojnego życia w podwyższonym standardzie – bez kredytu na głowie z pewnością uda Ci się wypracować oszczędności na kolejne lata!

Krok pierwszy to mieszkanie. Kupując 100-metrowe mieszkanie w większym mieście, wydasz około 500 000zł. Dobry projektant wnętrz to wydatek rzędu 20 000zł, umeblowanie zgodnie z projektem – 150 000zł. Po 10 latach projektant (za kolejne 20000zł) przygotuje plan przemodelowania mieszkania, to kolejne 50 000zł. Dodajmy do tego konieczne opłaty w wysokości 1500zł/miesięcznie – czyli 360 000zł w ciągu 20 lat. Łączny koszt obsługi mieszkania w tym wariancie to 1 100 000zł.

Krok drugi to samochód. Wybraliśmy do obliczeń nową limuzynę znanej marki – koszt 150 000zł. W ciągu 5 lat (czyli zgodnie z rachunkowością w firmach – w okresie pełnej amortyzacji) wydasz 25 000zł na opłaty (OC+AC, przeglądy), na paliwo – kolejne 53 000zł. Po 5 latach samochód możesz sprzedać za około 50 000zł. 4 identyczne cykle to koszt 710 000zł. Szóstka w Lotto wydana!

Czy zainwestować.

W przypadku inwestycji takiej kwoty musisz wiedzieć jedno: albo decydujesz się na mniejszy zysk, ale bez konieczności nadzorowania i ryzyka, albo skaczesz na głęboką wodę i z pomocą maklera inwestujesz w obszarach o większym ryzyku (ale i potencjalnie większych zyskach). Idąc po linii najmniejszego oporu, zainwestowanie całej kwoty na podstawowych lokatach pozwoli na pobieranie około 3 000zł w każdym miesiącu – rzecz jasna bez naruszania kapitału. Taka dodatkowa pensja z pewnością pozwoli na lepsze życie, a w razie nieoczekiwanego wypadku można sięgnąć po bazowy kapitał.

Gra na giełdzie to potencjalnie większy zysk – tym większy, im większe są Twoje umiejętności, wiedza i doświadczenie. Oddanie kapitału w ręce domów maklerskich może przynieść straty, ale i zysk powyżej 200 000zł w ciągu roku – zależnie od obranej strategii i składu portfela inwestycyjnego. Warto? Czasami tak!

A może własny biznes?

Trzecia opcja to wykorzystanie Twojej szóstki w Lotto do założenia własnej firmy. Tutaj jednak potrzeba czegoś więcej, niż chęci. Szeroki wachlarz serwisów crowdfundingowych i ofert venture capital sprawił, że samo pozyskanie środków na start jest dziś dużo łatwiejsze niż 10-15 lat temu, więc nawet 2 miliony złotych nie stanowią karty przetargowej w sukcesie biznesu. Liczy się innowacyjność, pomysł, zaangażowanie i łut szczęścia, który pozwoli Twojej firmie wyjść na plus.

Jeśli więc marzy Ci się szóstka w lotto i masz już pomysł, jak ewentualną wygraną spożytkować – kup los i po losowaniu sprawdź wyniki lotto w Money.pl – powodzenia!