Nazwa „szybkowar” wciąż brzmi tajemniczo dla dużej części ludzi. Nie wiedzą oni, jakie wielkie korzyści można czerpać z jego użycia.

Szybkowar jest zamykanym szczelnie garnkiem, który właśnie dzięki zachowaniu owej szczelności powoduje, że w trakcie gotowania wewnątrz wzrasta ciśnienie. Wzrasta przez to także temperatura wrzenia wody, a – co za tym idzie – znacząco skraca się czas przyrządzania potrawy.
Choć konstrukcja się zmieniła, sam mechanizm i zasada działania szybkowaru znana była już w XVII wieku. Wtedy też szybkowar został wynaleziony przez Denisa Pepina – stąd przez długi czas zwany był po prostu „Kociołkiem Papina”.

Zalety korzystania z szybkowaru

Specjaliści podkreślają, że krótszy czas gotowania pozwala potrawom zachować właściwości odżywcze i zapobiega wymywaniu z nich witamin. Szybkowar – który znacząco skraca czas gotowania – sprawdza się więc fantastycznie.

Jego użytkownicy zyskują zatem czas oraz zdrowie. Przy tym mogą także zaoszczędzić na rachunkach – wszak mniej gazu, czy prądu zostanie zużyte na przygotowanie tych samych dań, które kiedyś żmudnie przyrządzano w tradycyjny sposób.

Co możemy w ten sposób przyrządzić w szybkowarze? Tak naprawdę niemal wszystko – garnek nadaje się zarówno do smażenia, duszenia oraz gotowania w wodzie i na parze, jak też na przykład rozmrażania produktów. Dania na pewno będą udane, ponieważ nie istnieje możliwość ich przypalenia – nic nie przywiera bowiem do ścianek naczynia.

Jaki wybrać?

szybkowary dlaczego warto dowiedziec sie o nim wiecejSą różne rodzaje szybkowarów – mogą być wykonane z aluminium, bądź ze stali nierdzewnej. Pokrywy mogą być wyposażone w uszczelkę lub jej nie mieć. Mogą być również przymocowywane do naczynia albo za pomocą zazębień, albo poprzez docisk.

Wielkie znaczenie ma także pojemność szybkowaru – znajdziemy takie różnej wielkości i tylko od naszych preferencji zależy, na jaki się zdecydujemy.

Najlepiej zakupić cały zestaw szybkowarów – na przykład Eclipse firmy BergHOFF, czy COOK&CO BergHOFF.

Możemy również sami skompletować własny zestaw. Na rynku jest wiele firm, oferujących swoje znakomite produkty – HASCEVHER, KINGHoff, Gerlach, KORKMAZ, BRABANTIA (kolekcja VISION), czy WMF.  Sporą ofertę szybkowarów ma sklep Ostry-sklep.pl