Do czego służą tabletki antykoncepcyjne chyba wyjaśniać nie trzeba. Jednak poza główną funkcją zapobiegania ciąży, właściwie dobrane hormonalne tabletki antykoncepcyjne mogą pomagać w łagodzeniu dolegliwości zupełnie niezwiązanych ze współżyciem. Zobacz, na co mogą pomóc!

Dostępne na naszym rynku tabletki antykoncepcyjne (pełna lista środków dostępnych na polskim rynku do sprawdzenia na www.kobieta.wp.pl/kat,26355,title,tabletki-antykoncepcyjne,wid,17833840,… ) opierają swoje działanie na odpowiednim dawkowaniu hormonów – głównie estrogenu i progesteronu (czyli na hormonach żeńskich). Hormony te blokują miesiączkowanie i owulację, zapobiegając możliwości zajścia w ciążę. Jednak lekarze przy pomocy hormonów mogą regulować również inne procesy zachodzące w organizmie, dlatego czasami sięgają po tabletki antykoncepcyjne jako element terapii.

Zemsta na trądziku

Trądzik jest związany z androgenami, znajdującymi się w naszych organizmach. Te (co do zasady męskie) hormony wspomagają funkcjonowanie organizmu kobiety. Ale ich podwyższone stężenie powoduje zbyt intensywną pracę gruczołów łojowych, a to skutkuje pojawieniem się trądziku.

Do walki z tym nieproszonym gościem stosuje się tabletki antykoncepcyjne z pochodnymi progesteronu – cyproteronem i diospirenonem. To właśnie te 2 hormony najskuteczniej radzą sobie z okiełznaniem gruczołów łojowych i ograniczeniem trądziku.

Na bolesne miesiączki

Tabletki antykoncepcyjne pomagają także na bolesne, długotrwałe miesiączki. Co prawda nie zawsze udaje się za pierwszym razem dobrać odpowiedni lek (i objawy mogą się wręcz nasilić), jednak właściwe tabletki do minimum ograniczą bolesność i inne niepożądane objawy miesiączki.

Pozbądź się nadmiernego owłosienia

Skutkiem nadmiaru testosteronu w organizmie może być pojawianie się owłosienia w miejscach, w których absolutnie nie chciałabyś go widzieć. Możesz próbować usuwania mechanicznego, jednak dużo skuteczniejsze mogą się okazać tabletki antykoncepcyjne. Tu ponownie pomocne są pochodne progesteronu. Ich działanie niweluje funkcjonowanie testosteronu co pomaga łagodzić wstydliwe dolegliwości.

Schudnij (ale nie naprawdę)

Od pewnego czasu na rynku pojawiają się tabletki antykoncepcyjne opisywane jako „wspomagające odchudzanie”. Powinnaś jednak wiedzieć, że to nie do końca prawda. Otóż, w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się 2 skutki uboczne: większy apetyt i wiązanie jonów sodu w organizmie (a co za tym idzie – zatrzymywanie wody). Oznacza to, ze w przypadku typowe tabletki antykoncepcyjne mogą faktycznie sprzyjać nabieraniu wagi. Producenci wyszli temu naprzeciw i stosują hormony, które zapobiegają wiązaniu się wody w organizmie. I to właśnie ten efekt jest opisywany jako odchudzanie!