Współczesne tapety zachwycają różnorodnością i możliwościami aranżacyjnymi, jakie oferują. Dla amatorów klasycznego i minimalistycznego wystroju projektanci przygotowują wersje w stonowanych barwach, ale niekoniecznie zupełnie gładkie. Natomiast osoby lubiące eksperymenty z pewnością docenią tapety, które wręcz przywodzą na myśl barwne obrazy. Czym kierować się przy wyborze tapety do salonu?

Dlaczego atrakcyjna aranżacja salonu jest ważna?

Salony mają wielowiekową tradycję. W epoce baroku organizowano w nich huczne zabawy i spotkania związane z uroczystymi okazjami. W tamtym okresie przepych materiałów i form był wszechobecny, a salon musiał prezentować się szczególnie okazale, aby wywrzeć odpowiednie wrażenie na gościach. Obecnie salon jest miejscem odpoczynku i relaksu domowników, ale nadal pełni rolę reprezentacyjną, ponieważ w nim najczęściej przyjmuje się rodzinę i znajomych. Stanowi jedno z pomieszczeń, które widzi się w pierwszej kolejności po przejściu przedpokoju. Nie istnieje jedna recepta, jak urządzić salon, ponieważ zależy to od jego powierzchni i stylu całego wnętrza. Istnieją jednak pewne różnice w urządzaniu małego salonu i pokoju o dużym metrażu. Jeśli decydujemy się na zastosowanie tapety, jej wybór jest kluczowy dla uzyskania ostatecznego efektu.

Oryginalne pomysły na wykorzystanie tapet w małych salonach

Nieduże pomieszczenie nie pozwala na wykorzystanie dowolnych wzorów tapet, ale i tak pozostawia sporo możliwości. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wybierane kolory. Dotyczy to nie tylko tapet, ale również mebli i innych elementów wyposażenia. Mały, ale nowoczesny salon powinien być pełen światła, aby optycznie wydawał się większy. Ciemne i za bardzo wyraziste kolory wywołają efekt przeciwny. Wybieramy przede wszystkim jasne, pastelowe barwy. W aranżacji wnętrz tapetą można bawić się na różne sposoby. Można nimi klasycznie wyłożyć wszystkie ściany lub tylko jedną, a nawet jedynie jej fragment. Jeżeli decydujemy się na przyklejenie tapety na jednej ścianie, powinna znaleźć się na ścianie, która jest najbardziej eksponowana, czyli np. na tej, która stanowi tło dla kanapy. Rekomendowane są wszystkie tapety, które przedstawiają obrazy w perspektywie takie jak szpalery drzew lub rzędy lawendy, które sprawiają wrażenie jakby kończyły się w jakimś odległym punkcie. Tapety lub fototapety tego typu zapewniają głębię powodującą, że wnętrz wydaje się większe.

Tapety w przestronnych salonach – nieograniczone możliwości aranżacyjne

Posiadacze przestronnych salonów mają nieograniczone możliwości wykorzystania tapet. Ważny jest jedynie ich właściwy dobór do całej aranżacji, aby była spójna i atrakcyjna. Jeżeli na fotelach i kanapie leżą barwne indyjskie poduchy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jednej ze ścian wykorzystać tapetę z orientalnym wzorem. Możliwości, jakie oferują tapety do salonu można zbadać, wchodząc na stronę http://mo.design/salon/ należącą do marki Mo, która powstała z przekształcenia z dawnego Cermagu.