Jeśli pizza, to Włochy? Zdecydowanie tak. To słoneczna Italia jest miejscem, gdzie powstało to kultowe danie. W wersji z Neapolu pizza jest cienkim plackiem chrupiącego ciasta z pomidorami, serem mozzarella i bazylią. Ale to nie jedyny rodzaj tej potrawy, jaki możesz spotkać na świecie. Masz ochotę odkryć jej inne oblicza? Oto nasz przewodnik po mniej typowych pizzach z różnych zakątków Ziemi.

Czy pizza zawsze musi mieć cienkie ciasto? Czy ser jest niezbędnym dodatkiem? Czy można ją przyrządzić na słodko? Poznaj odmiany pizzy, które z pewnością Cię zaskoczą.

Pizza amerykańska

Najbardziej znana z niewłoskich odmian pizzy, uwielbiana przez Polaków. Możesz ją zamówić z dostawą m.in. w sieci Pizza Hut. Pochodzi z Nowego Jorku i została wymyślona, a jakże, przez imigrantów z Włoch. Czym różni się od oryginału? Przede wszystkim – grubością ciasta. O ile to ze słonecznej Italii jest cienkie i chrupiące, o tyle to z USA jest grube, miękkie i puszyste. Pizza amerykańska zawiera też znacznie, znacznie więcej sera (często także w rantach), a wśród charakterystycznych dodatków znajduje się także ananas – przez jednych uwielbiany, przez innych traktowany jako „herezja”.

Pizza z Chicago

Choć też amerykańska, nie zamówisz jej w Pizza Hut. Jest specjalnością wyłącznie tego amerykańskiego miasta i wygląda zupełnie inaczej niż klasyczna pizza. Przede wszystkim – jest umieszczona w głębokiej formie, której dno i ściany oblepia ciasto. Tak przygotowaną formę – niczym tartę – wypełnia się gęstym sosem pomidorowym, dużą ilością sera oraz mięsem. To bardzo sycąca odmiana pizzy.

Tarta flambée – rodem z Alzacji

Alzacja to region położony na granicy między Niemcami a Francją. I to właśnie tutaj przyrządza się dość specyficzną, ale bardzo smaczną i prostą do przygotowania wersję pizzy. Tarta flambée już na pierwszy rzut oka przypomina tę klasyczną, ale na próżno szukać na niej sera mozzarella. To nie jedyna różnica, ponieważ ciasto przyrządza się bez dodatku drożdży (przez co jest bardziej chrupiące), a sos powstaje najczęściej z gęstej śmietany i jogurtu naturalnego.

Coca catalana

Jeśli kuchnia hiszpańska, to paella i tapas? Z pewnością, ale wybór jest dużo większy. W Katalonii bardzo popularna jest coca – ciasto przyrządzane podobnie do pizzy. Jest serwowane w kilku wersjach: zamkniętej (przypominającej włoskie calzone), otwartej, a także z dziurką. Najczęściej występuje w wersji wytrawnej, m.in. z szynką, serem manchego, papryką czy cukinią. Charakterystycznym składnikiem jest umieszczana czasem w całości kiełbasa wieprzowa, układana w poprzek prostokąta z ciastem. Znaleźć można również wersje dania na słodko – z owocami. Tego w dostawie z Pizza Hut na pewno nie znajdziesz!

Wspomnieć warto również o węgierskim langoszu, japońskim okonomiyaki czy chińskim cong you bing – również przypominających pizzę, ale jakże od niej innych! A to najlepszy dowód na to, że to kultowe włoskie danie ma wiele zaskakujących oblicz, które warto poznać osobiście.