Miał być księciem z bajki, a Ty jego księżniczką. Nic nie zapowiadało, że ten związek zmieni się w koszmar. W toksyczny związek może się wplątać każda z nas. Osoby które są szczególnie wrażliwe bywają bardziej podatne na manipulacje partnera. Musisz zatem uważać, żeby nie zmarnować życia, masz je tylko jedno…

Kasia (30 lat) wybiera się z mężem na imprezę do znajomych. Wybrała elegancką bluzkę i spódniczkę przed kolana, do tego szpilki. Lekki makijaż i ładnie upięte włosy. Jest gotowa do wyjścia i nagle patrzy w lustro, pierwsza myśl jaka je przyszła do głowy: co powie Jacek jak mnie zobaczy? Jacek jest mężem Kasi. On zawsze powtarza, że ma wyglądać skromnie, nie znosi wyzywającego wyglądu. Może więc zamienić szpilki na inne buty, może ubrać długą spódniczkę?

W końcu Jacek idzie sam do znajomych. Niestety jak zawsze jej wygląd był dla niego nieodpowiedni. Kiedy to wszystko się zaczęło Kasia myślała, że jest o nią tak bardzo zazdrosny. Niestety myliła się. Jacek po prostu nią manipulował. Wszystko musiało być tak jak on chce.

Takich sytuacji można opisać zapewne wiele i nie tylko związanych z wyglądem. Jeżeli jego pragnienia stawiasz ponad swoimi, jeżeli wciąż zastanawiasz się co Twój partner powie, zapewne żyjesz w toksycznym, wręcz chorobliwym związku. Dlaczego tak się dzieje? Może po prostu kochasz za bardzo. Często się oszukujesz, że kiedyś będzie lepiej, że wszystko ulegnie zmianie. Przecież on dba o rodzinę, czasami okazuje trochę szacunku. Tkwisz w takim związku, ponieważ boisz się zostać sama.

Według badań aż 24 procent kobiet uważa, że jest zbyt mocno zaangażowana w swój związek, wręcz od niego uzależniona.

Broń się przed toksycznym układem!

Najważniejsze jest to, żeby myśleć samodzielnie. Jeżeli masz niskie poczucie wartości, musisz zmienić postrzeganie samej siebie. Przejmij odpowiedzialność za swoje życie. Nie myśl o tym, że Twój partner robi wszystko lepiej. Nie pozwalaj sobie na znieważanie, poniżanie.

Seks w toksycznym związku

Zastanów się nad swoim życiem erotycznym. Być może seks jest elementem uzależnienia, a tak właśnie bywa w toksycznych związkach. Wmawiasz sobie, że już nigdy z nikim innym nie będzie Ci tak dobrze w łóżku jak z obecnym partnerem. Zacznij zwracać uwagę na to co się dzieje w Twojej sypialni. Czy na pewno jest tak jak Ty byś tego chciała? Czy raczej zaspokajasz potrzeby swojego partnera?

Życie erotyczne w dobrym związku opiera się na harmonii: dajesz, ale też i dostajesz. I do tego warto dążyć.

Zakończenie toksycznego związku

Niestety zakończenie takiego związku na pewno mocno zaboli. Rozpad tego związku może być dla Ciebie wielką porażką pomimo tego, że mężczyzna z którym byłaś niewiele Ci dawał. Nie zamykaj się w sobie. Dopuść wszystkie negatywne emocje: żal, ból, rozgoryczenie, złość… Jeśli będziesz chciała – płacz! Nie ma, także nic złego w rozczulaniu się nad sobą. Ale nie możesz przekroczyć granicy, za którą będzie stał Twój toksyczny partner i poda Ci rękę, ale też nie omieszka podkreślić, że bez niego nie możesz żyć i jesteś nikim.

Zapewne na początku będziesz odczuwała rozstanie jako życiową porażkę, ale to uczucie minie. Rozpacz też kiedyś się skończy. Lepiej przepłakać kilka nocy niż zmarnować sobie całe życie u boku takiej osoby. Na to, żeby być szczęśliwym nigdy nie jest za późno. Z pewnością po świecie chodzi Twoja druga połówka, ta wymarzona…

Nie żałuj straconych dni przy boku toksycznego partnera, to już nic nie da. Czas spędzony z nim potraktuj jako doświadczenie, wyciągnij z niego wnioski i postaraj się, aby nigdy więcej tego już nie powtórzyć.