Istnieje wiele dodatków, które pozwolą poczuć się każdej kobiecie stylowo i wyjątkowo. Jednym z nich jest torebka skórzana wykonana z dobrego jakościowego materiału. Niestety często zdarza się, że to co markowe może być podróbką, która została wykonana z syntetycznych surowców. Jak zatem rozpoznać prawdziwe skórzane torebki od tych, które tylko mają skórę w nazwie?

Dobre jakościowo a tańsze odpowiedniki

Każda z pań ma inne gusta i potrzeby, ale poza preferencjami stylistycznymi dużą wagę przywiązują do jakości wykonania swojej torebki i jej przeznaczenia. Niezależnie od tego czy potrzebna jest im jest na wyjścia, randkę czy zakupy w supermarkecie.

Oto niektóre oznaki słabych jakościowo torebek:

  • Bezużyteczne kieszenie lub zbyt wiele przegródek – może wydawać się, że świetnie nadają się do organizacji rzeczy, ale kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne często są małe lub mogą być zbyt duże, aby spełniały swoje zadanie.
  • Zbyt ciężkie – niektóre modele ze względu na dodatkowe elementy ważą nawet kilka kilogramów. Taki model to prosta droga do bólu pleców i barków.Według badań specjalistów, idealna waga torebki to niecały kilogram, podczas gdy przeciętna waga tego dodatku sięga ponad 2 kg.
  • Słabe paski – regulowane paski są najlepsze ponieważ oferują elastyczność i łatwość dopasowania długości. Lepiej unikać pasków, które są zbyt cienkie nie tylko ze względu na małą wytrzymałość ale także na potencjalny ból, odczuwany podczas ciągłego noszenia na ramieniu.
  • Materiały o niskiej jakości – najlepsze skórzane torby powinny być miękkie, a nie plastyczne, sztywne lub skrzypiące. Zwykłe modele, takie jak torebki z płótna lub tkaniny, powinny być raczej mocne niż cienkie. Warto spojrzeć także na wewnętrzną podszewkę, która nie powinna być cienka lub mieć luźne szwy w rogach.

Wybierając torebkę powinno się ją sprawdzić pod kątem:

  • Szwy i łączenia – powinny być spójne przez cały całą długość, bez żadnych luźnych lub wolnych nici. Jeśli torebka posiada wzór, nadruk powinien również pasować do szwów. Sznurki czy łańcuszki to delikatny dodatek torby. Warto sprawdzić ich trwałość i przymocowanie, aby mieć pewność, że się nie obluzują i nie spadną.
  • Wysokiej jakości zamki i inne dodatki – jednym z najlepszych znaków dobrej jakościowo skórzanej torby jest jakość dodatkowych elementów, takich jak klamry czy suwaki. Takie rzeczy powinny się łatwo zamykać i otwierać, bez zacinania czy ścierania. Zwłaszcza w przypadku guzików, które mogą mieć zbyt słabe wiązania albo materiał. Schodząca farba to znak słabej jakościowo torby.
  • Łączenia pasków – to następny newralgiczny element torebki, który często ulega zniszczeniu. Przeszycia i łączenia na korpusie torebki i paskach są bardzo ważne, ponieważ to tu kładzie się główny nacisk podczas noszenia. Ten problem jest dobrze widoczny w przypadku klejonych uchwytów czy pasków, które z czasem ulegną oddzieleniu.
  • Zbyt dużo dodatków – im więcej zatrzasków, klamer czy guzików ma torba, tym łatwiej ją uszkodzić. Podobnie sprawa ma się w przypadku torebek skórzanych. Im więcej kawałków skór jest ze sobą zszywanych, tym więcej szwów i słabsza konstrukcja całego dodatku.
  • Inne drobne szczegóły – czasami jest to mały akcent, który prezentuje wysokiej jakości torebkę. Rzeczy takie jak dodatkowa warstwa na spodzie torby, która chroni przed zabrudzeniami podczas kładzenia na podłodze, wewnętrzne zapięcie na klucze, wygodny zamek błyskawiczny czy zewnętrzne kieszenie z magnetycznymi zamknięciami.

Torebka skórzana prezentuje ponadczasowy styl i elegancję. Dlatego też nie powinna nas zdziwić ich cena, która może sięgać nawet kilkuset złotych. Trzeba jednak pamiętać, że taki dodatek to inwestycja na długie lata i prawdziwa oznaka jakości i stylu. Torebki skórzane to królowe w asortymencie dodatków i galanterii damskiej i nie da się je zastąpić najlepszą imitacją skóry czy podróbką projektu znanego projektanta. Dlatego podczas zakupów warto pamiętać o wspomnianych wskazówkach, które pozwolą nam szybko odróżnić to co stylowe od tego co nijakie.