Trampolina – to idealna możliwość dla dzieci, by uwolnić swoją energię i poskakać – nie na miękkich meblach domowych, a na specjalnym urządzeniu. Dorośli zaś mogą wykonywać na trampolinie różnorodne ćwiczenia gimnastyczne, a także tak samo jak dzieci wykorzystywać trampolinę do świetnej zabawy. Jest to narzędzie treningowe dla zawodowych sportowców w wielu dyscyplinach.

Istnieje szeroki wybór trampolin, które dopasowane do ich przeznaczenia. Najmniejsze – mini – trampoliny, które są wygodne do wykorzystania ich w zwykłych mieszkaniach. Średnica takich trampolin waha się od 90 do 140 cm. Są idealne jako urządzenie fitness. Pozwalają one bowiem zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie, poprawić kondycję psychiczną i fizyczną. Ćwiczenia te stymulują pracę układu ruchowego, krążenie krwi i przemianę materii. Można ich łatwo złożyć, przenieść i korzystać z nich zarówno jak w domu, tak i na świeżym powietrzu. Trampoliny stosuje się nawet przy rehabilitacji pourazowej, ponieważ skoki na trampolinie – to skuteczny trening stawów i mięśni bez ich obciążenia.

Trampoliny o większej średnicy – sportowe trampoliny zazwyczaj mają większą średnicę – 4-6 metrów. Mało kto wie, że te większe zawodowe trampoliny dla kształtowania swoich umiejętności stosują piłkarze, koszykarze, łyżwiarze i inni sportowcy. Taki rodzaj trampoliny jest przeznaczony dla zawodowych treningów sportowych. Jednak w czasach dzisiejszych te większe trampoliny są używane również przez amatorów – naprzykład dla skoków kilku osób jednocześnie. Montowane one zazwyczaj w większych salach gimnastycznych lub w ogródkach. Pełnią one wtedy rolę nie tylko urządzenia treningowego, ale również ośrodka rozrywki dla całej rodziny.

Oprócz trampolin do celów rekreacyjno – sportowych, na szczególną uwagę zasługują dziecięce trampoliny dmuchane, które są niezwykle popularne wśród najmłodszych użytkowników. Ze względu na większy rozmiar, są one montowane zazwyczaj na świeżym powietrzu – w parkach rozrywki, na placach zabaw i w ogródku. Rozmiar takich trampolin wynosi kilka metrów średnicy, mogą być one w postaci zjeżdżalni, domków, zwierząt, postaci z kreskówek. Zapewniają one pociechom nie tylko świetną rozrywkę, ale również wzmacniają dziecięce organizmy. Pozwala rozwijać poczucie równowagi, prawidłowo koordynować swoje ruchy, zdrowo rosnąć. Zresztą na dzieci, skoki na trampolinie wywierają taki sam wpływ, co i na osoby, dla których trampolina jest częścią przygotowania zawodowego.

Trampolina – to jest unikalne urządzenie treningowe, które łączy w sobie właściwości większości urządzeń na siłowni. Sportowcom pozwala ona trenować swoje nawyki profesjonalne, dorosłym – zrzucić wagę, podtrzymywać świetną kondycję fizyczną i emocjonalną, dla dzieci – to jest prawidłowy rozwój, pierwsze kroki do sportu i świetna rozrywka. Niewątpliwie, trampolina to uniwersalna możliwość, by wesoło i z korzyścią dla zdrowia spędzić czas w przyjaznych warunkach.

Mirka Siwakowska
Artykuł został przygotowany przez firmę firmę Hop-Sport – Trampoliny specjalizującej się w sprzedaży trampolin ogrodowych.