Posiadaczki cery tłustej zawsze mają jeden problem: po kilku godzinach makijaż jakby znika… Niestety, bardzo często wydzielające się nadmiernie sebum nie jest dostatecznie absorbowane przez puder i podkład, buzia zaczyna się świecić, a po całym wysiłku z rana nic nie zostaje. A jednak… Jest kilka sposobów na to, by wykonać makijaż, który będzie trwały mimo tłustej cery. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przygotowanie skóry

Zanim przystąpisz do makijażu, powinnaś dobrze przygotować skórę. Umyj twarz z wykorzystaniem środka o działaniu antybakteryjnym i matującym. Nie używaj jednak kosmetyków z alkoholem. Chociaż wydaje się, że będą najbardziej matujące, ich działanie nie jest dla ciebie najlepsze, ponieważ sprawy, że zbyt wysuszona skóra zacznie się „bronić” wydzielając jeszcze więcej sebum.

Zamiast tego użyj normalizującego toniku. Wszystko po to, by oczyścić twarz z nadmiaru sebum. Jeśli tego nie zrobisz, połączy się ono z kosmetykiem i jeszcze bardziej zapcha otwarte pory, powodując wysyp nowych wyprysków i krostek. Następnie zastosuj lekki krem do cery tłustej, który jest przeznaczony pod makijaż. Kiedy szczególnie zależy ci na trwałym makijażu, wypróbuj bazę matującą – także powinna być przeznaczona dla twojego rodzaju cery.

Makijaż cery mieszanej i tłustej krok po kroku

Kolejnym krokiem jest nałożenie korektora we wszystkich strategicznych miejscach. Odrobinka na cienie pod oczami oraz na wszystkie wypryski i niedoskonałości. Warto sięgnąć po korektor przeznaczony do cery trądzikowejsz. Dlaczego? Zazwyczaj zawiera on składniki antybakteryjne, które zmniejszą wypryski ropne i przyspieszą ich gojenie się, a także zapobiegną rozsiewaniu się niedoskonałości po twarzy.

Kolejnym krokiem jest nałożenie fluidu matującego. Możesz zrobić to palcami, gąbeczką lub pędzlem. W tych dwóch ostatnich przypadkach jest to o wiele łatwiejsze i prościej jest rozłożyć kosmetyk tak, by warstwa była równa i niewidoczna. Następnie czas na oprószenie twarzy pudrem. Warto, by oba kosmetyki były przeznaczone do cery normalnej, mieszanej i tłustej (na przykład z serii City Matt Lirene). Zdecydowanie lepiej absorbują one sebum, dzięki czemu makijaż będzie zdecydowanie bardziej trwały.

Makijaż cery tłustej – przydatne wskazówki

Jeśli zmagasz się także z problemem tłustej powieki, to koniecznie stosuj wodoodporny eyeliner i tusz do rzęs. Czasami zdarza się, że nadmiar sebum rozpuszcza kosmetyk i ten po prostu staje się niewidoczny albo, co gorsza, rozmazuje się pod okiem. Wykorzystaj raczej cienie w kremie niż te w kompakcie, ponieważ będą bardziej trwałe.

Makijaż cery tłustej należy wykonywać dobrej jakości pędzlami. Koniecznie trzeba je dokładnie czyścić po wykonaniu makijażu. Niestety osadzające się na nich sebum może sklejać i niszczyć włosie, na dodatek najczęściej znajdują się w nim bakterie, więc nie można zrezygnować z codziennego mycia.