Strona głównaModa i UrodaTrzysta lat seksownej bielizny

  Trzysta lat seksownej bielizny

  To, co sprawia, że konkretny egzemplarz bielizny jest uznawany za „seksowny”, nie zawsze jest łatwe do określenia. Co powinien ukrywać? Co natomiast eksponować? Czy stawiać na nostalgię i oldschoolowość, czy może bardziej na to, co obecnie jest modne? Wszystkie te elementy (i nie tylko) wchodzą w grę, gdy próbujemy zrozumieć intencje, jakie może za sobą skrywać bielizna erotyczna damska. Jak pokazują badania, tego typu garderoba funkcjonuje w świecie zachodnim od wieków, choć w bardzo różnych formach. W niniejszym tekście, aby pokazać, jak seksowna bielizna zmieniała się w czasie, opiszemy kilka przykładów seksownej bielizny z dawno minionych lat.

  Gorsety, XVIII wiek

  Usztywnione fiszbinami gorsety były zszywkami codziennej garderoby dla „dobrze prowadzących się” kobiet z XVIII wieku. Tak, te egzemplarze bielizny wcale nie wyglądają jak dzisiejsze seksowne gorsety, ale były niezbędne w kształtowaniu idealnej sylwetki: niewielkiej talii i podciągniętych piersi. Jak zauważa Colleen Hill w swojej książce o historii bielizny, „Exposed: A History of Lingerie”, francuski ceremonialny rytuał kobiecej toalety, poranna rutyna rozbierania się i przebierania się przed dwórkami, zatrzymywała się na gorsecie. Kobiety wykonujące toaletę poprzestawały na bieliźnie, wskazując na związaną z tym intymność seksualną. Być może nie oznacza to jeszcze tego, że gorsety to pierwsza bielizna erotyczna damska, ale w pewien sposób utorowały jej one drogę, chociażby poprzez delikatne nacechowanie seksualnością tych akurat części garderoby.

  Pomimo iż raczej niewygodne dla kobiet, gorsety utrzymały się w użyciu stosunkowo długo. Gorset w kształcie litery S, popularny na początku XX wieku, popychał piersi do przodu i wyginał klatkę piersiową do tyłu, aby podkreślić biodra. Te wiktoriańskie gorsety były niezwykle ciasne, ale skonstruowane w pięknych, skomplikowanych wzorach – kobiety dysponujące odpowiednimi środkami finansowymi zachęcano do zakupów bielizny z taką samą starannością i uwagą, jak w przypadku odzieży wierzchniej.

  Majtki z krokiem

  To nie jedyny nieco dziwny przypadek, jakim może pochwalić się historyczna bielizna erotyczna damska. W czarno-białej komedii „Topper” z 1937 r., pani Topper (grana przez Billie Burke) jest nudna, trzeźwa i przewidywalna, co zagraża jej małżeństwu. Jej mąż, Cosmo (grany przez Rolanda Younga) prezentuje jej parę koronkowych majtek z kroczem – szczyt mody w ówczesnej bieliźnie. Aby umieścić to w kontekście, kobiety sprzed epoki wiktoriańskiej nosiły majtki z otwartym krokiem nie dlatego, że reprezentowały dostępność seksualną, ale dlatego, że tylko mężczyźni nosili w tym czasie majtki z zamkniętymi krokami. Tak więc wprowadzenie bielizny z zamkniętym krokiem dla wiktoriańskiej kobiety z klasy średniej paradoksalnie symbolizowało dostępność seksualną, ponieważ odrywało się od tradycji i pozwalało na pokazywanie tego, co dotychczas musiało kategorycznie być ukryte.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,924ObserwującyObserwuj