Jeszcze kilkanaście lat temu podstawą dbania o cerę i jej pielęgnacji było stosowanie różnego rodzaju specyfików – nie miało przy tym dla większości z nas znaczenia co stosujemy i dlaczego oraz w jaki sposób może to rzeczywiście działać na naszą skórę. W większości przypadków liczył się jedynie nasz komfort psychiczny z tym związany. Dzisiaj wszystko wygląda zupełnie inaczej i dość łatwo stwierdzić, jakie są największe błędy Polek i Polaków w pielęgnacji cery. Co najczęściej robimy źle, z czego to wynika i jakie to może mieć skutki? Jak zatem nie pielęgnować własnej cery?

Krem z filtrem?

Większości z nas wydaje się, że wszelkiego rodzaju kremy z filtrem UV powinniśmy stosować jedynie latem, kiedy to ekspozycja naszej skóry jest największa i kiedy to promienie Słońca operują najbardziej. Nic bardziej mylnego! Pomimo tego, że dla wielu z nas opalenizna jest czymś pożądanym, to właśnie na opalonej skórze widać największe, negatywne działanie słońca związane z chociażby jej wysuszaniem i wnikaniem w głębsze warstwy skóry. Filtry z kremem UV powinny być stosowane przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem zimy – śnieg również odbija promienie słoneczne co wpływa na znacznie szybsze powstawanie zmarszczek!

Sen w makijażu?

Jednym z podstawowych błędów dotyczących pielęgnacji twarzy, który popełniają kobiety, jest pójście spać w pełnym makijażu. O ile sporadyczne tego typ przypadki nie wpłyną negatywnie na naszą skórę i cerę, to już w przypadku systematycznego niezmywania makijażu może przełożyć się na postarzenie naszego wyglądu. Skóra nie ma przez to czasu w nocy na regenerację!

Wyciskanie pryszczy

Chyba każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz wycisnąć pryszcz. Jest to jednak jeden z błędów związanych z pielęgnacją naszej cery! Co prawda jeden pryszcz na twarzy może skuteczne wpłynąć na nasz wygląd i samopoczucie, to jego wyciśnięcie może być jeszcze gorsze – możemy doprowadzić nie tylko do zakażenia części skóry, ale również do powstania trwałych i szpecących blizn. Czy warto ryzykować?

Różne kosmetyki?

Większość z nas trzyma się przez całe życie jednych kosmetyków – uważamy, że skoro coś było dla nas dobre w wieku 30 lat i zostało już przez nas sprawdzone, to w wieku 50 lat również będzie się równie dobrze sprawdzało. Nic z tych rzeczy! Wszystkie kosmetyki do skóry dedykowane są do konkretnego wieku osoby korzystającej ze względu na różne zapotrzebowanie skóry

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu odpowiadającego za elastyczność skóry zostaje zmniejszona. Należy więc bezwzględnie stosować kosmetyki dopasowane nie tylko do wieku naszej skóry, ale i występujących niedoskonałości i problemów. – mówi dermatolog Monika Konczalska

Nasza cera!

Podsumowując, powyższa lista zawiera tylko niektóre z licznych błędów Polaków i Polek związanych z pielęgnacją cery. Pamiętać należy o tym, że nasza skóra jest niezwykle ważnym elementem nie tylko związanym z naszym wyglądem, ale również z zapewnianiem nam zdrowia – to właśnie ona jest pierwszą barierą przed wszelkimi drobnoustrojami i brak prawidłowej dbałości o naszą cerę może skutkować nie tylko znacznie gorszym i starszym wyglądem, ale również licznymi problemami zdrowotnymi związanymi z całym naszym organizmem!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem medicinemag.pl