Niewiele z nas może pochwalić się cerą jak z okładki – ta często jest gładka tylko dzięki retuszowi. Jednak nawet jeśli borykamy się z problemami skórnymi, możemy zadbać o stan skóry odpowiednio o nią dbając. Najważniejszy jest wybór odpowiednich kosmetyków i systematyczna pielęgnacja.

Wrażliwa skóra

Przyczyn zaczerwienia i pieczenia skóry może być wiele. Problem ten dotyczy wielu osób z nadwrażliwą skórą, niezależnie od rodzaju ich cery. Przyczyną jest uszkodzenie warstwy ochronnej naskórka – płaszcza hydro-lipidowego, który chroni ją przed zanieczyszczeniami, promieniami UV, wiatrem, mrozem i suchym powietrzem. W przypadku skóry twarzy objawy nadwrażliwości mogą być niewidoczne, ale odczuwalne w postaci świądu, kłucia i pieczenia. Zdarza się też, że skóra reaguje zaczerwienieniem podczas przyjmowania leków – zarówno doustnie (antybiotyków, pigułek antykoncepcyjnych) jak i tych aplikowanych na skórę (maści i kremów).

Wybór kosmetyku

Osoby z wrażliwą cerą powinny starannie wybierać kosmetyki do pielęgnacji. Najlepsze dla nich będą te z małą ilością parabenów – środków konserwujących oraz niezawierające substancji barwiących i zapachowych. Warto sprawdzić, czy w składzie kosmetyków znajdują się pantenol i witamina E. Te składniki przynoszą ukojenie skórze, która wymaga więcej opieki. Z kolei masło Shea i olej z orzechów makademia łagodzą podrażnienia i sprawiają, że jest miękka. Krem nawilżający powinien zawierać glicerynę, zatrzymującą wodę na powierzchni skóry. Dla osób z cerą trądzikową odpowiednie będą kosmetyki zawierające składniki antybakteryjne.

Systematyczność to podstawa

Jeśli w ciągu dnia odczuwamy przesuszenie, możemy spryskać skórę wodą w sprayu. Przed snem pamiętajmy o demakijażu. Pod żadnym pozorem nie powinno się używać mydła, które narusza płaszcz hydrolipidowy. Dobrze sprawdzi się za to emulsja micelarna. Zawarte w niej micele pochłaniają zanieczyszczenia i rozpuszczają je w roztworze wodnym, nie niszcząc przy tym bariery ochronnej naskórka. Podczas zmywania makijażu należy przyłożyć do twarzy wacik nasączony emulsją i chwilę odczekać, aż kosmetyk rozpuści zanieczyszczenia. Mocne pocieranie wacikiem może dodatowo podrażnić skórę. 

O rozwiązaniu problemu z podrażnioną i zaczerwienioną skórą opowiadał gość nowego odcinka na kanale DermoTV – Paulina z Mówiąc Inaczej. Odcinek można obejrzeć na stronie https://youtu.be/Ly38CschWTU