Plama plamie nierówna – z jedną można poradzić sobie stosunkowo szybko, druga zaś skutecznie spędzi nam sen z powiek, ponieważ wywabienie jej okazuje się nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieją sposoby na to, by uporać się z kłopotliwymi zabrudzeniami.

Różne metody wywabiania plam

W życiu przytrafiają się nam różne sytuacje. Czasem chwila nieuwagi, nieostrożność bądź przypadek wystarczy – i katastrofa gotowa. Pyszny sok z jagód ląduje na bluzce, spodnie zostają ubrudzone trawą, a atrament brudzi nie tylko dłonie, ale i ubrania. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Najlepiej, jeśli plamą zajmiemy się od razu – większe są wówczas szanse na skutecznie pozbycie się jej. Pamiętajmy o tym, że nawet najbardziej uporczywe plamy da się usunąć – trzeba tylko wiedzieć, po co konkretnie w danych okolicznościach sięgać.

Domowe sposoby na trudne plamy

Niewątpliwie jednymi z najbardziej uporczywych plam są te po jagodach. W walce przeciwko nim bardzo użyteczny okazuje się ocet. Z octu oraz z wody należy przygotować roztwór. Zabrudzoną jagodami tkaninę moczy się w nim minimum godzinę, a potem wstawia do pralki. Uwaga – ocet nie nadaje się do wszystkich tkanin. Do jedwabiu najlepszy będzie spirytus – polewa się nim plamę, a potem płucze w ciepłej wodzie. W przypadku lnu skuteczne jest moczenie go w kwaśnym mleku, zaś z wełny plamy po jagodach usuwa się za pomocą soku z cytryny. Jeżeli jagodowa plama jest już mocno zaschnięta, dobroczynny wpływ na nią będą miały promienie słoneczne. Pamiętaj żeby zawsze sprawdzić daną metodę na niewidocznej części tkaniny by go nie odbarwić.

Równie kłopotliwe, co plamy po jagodach, są zabrudzenia od zielonej trawy. Efektywnym orężem w walce z nimi jest kwasek cytrynowy, niemniej jednak istnieją i inne sposoby usuwania plam z trawy. Przyda się mocny alkohol (ok. 70 proc.). Zwilża się nim zabrudzone miejsca, a następnie płucze w zimnej wodzie – jeśli plama znajduje się na wełnie, wówczas alkohol powinien być ciepły. Bawełniane bądź lniane materiały zabrudzone trawą można „uratować” wodą utlenioną – zwilżoną w niej szmatką przeciera się plamę aż do skutku. Pamiętaj żeby zawsze sprawdzić daną metodę na niewidocznej części tkaniny by go nie odbarwić.

Nie zawsze jednak naturalne sposoby przynoszą pożądane rezultaty. Wtedy w walce przeciw trudnym plamom trzeba wytoczyć znacznie cięższą artylerię, a mianowicie profesjonalne środki czystości. Dla specjalnych preparatów, takich jak Vanish Oxi Action, nie ma plam nie do wywabienia. Dostępny jest on w różnych wariantach, m.in. proszku, płynu oraz sprayu.