Trudno wyobrazić sobie szykownie ubraną kobietę bez szpilek. Dodają centymetrów oraz podkreślają kobiecość, dla wielu z pań jest to nieodłączny element ich codziennego stroju do pracy lub na wyjście do miasta. Większość siada potem za kierownicą samochodu, nie zmieniając obuwia przed jazdą. Czym grozi takie zachowanie? Czy rzeczywiście jest to takie niebezpieczne? A co sądzą na ten temat panie?

Niebezpieczeństwo, jakie stwarzają nieodpowiednie buty

Eksperci od zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym twierdzą, że buty na wysokim obcasie były już przyczyną nie jednego wypadku. Według nich, stopa  jest wtedy mało stabilna i istnieje ryzyko, że może nie trafić we właściwy pedał. Do niebezpiecznej sytuacji może również dojść wtedy, gdy cienki obcas wbije się w wycieraczkę, co może znacznie wydłużyć czas reakcji w sytuacji zagrożenia. Często takie buty są wysokie i sztywne, co powoduje, że dłuższa jazda może prowadzić do zdrętwienia stopy. Według specjalistów tylko odpowiednie obuwie kierowcy zapewni optymalną łączność z pedałami, podobnie jak dobrze dobrane rodzaje opon zimowych zapewniają idealny kontakt z podłożem.

Co o prowadzeniu w szpilkach twierdzą ich zwolenniczki?

Według statystyk, niemal połowa pań systematycznie wsiada za kierownicę w butach na obcasach lub koturnach. Zwolenniczki prowadzenia samochodu w szpilkach twierdzą, że rodzaj obuwia nie sprawia im jakichkolwiek trudności w prowadzeniu pojazdu. Niektóre z nich nie wyobrażają sobie nawet, że miałyby kierować w butach na płaskiej podeszwie. Jednym z argumentów, jaki wysnuwają jest to, że skoro w codziennym życiu doskonale sobie w nich radzą, noszą je cały dzień, wykonując przy tym wszystkie inne czynności, to dlaczego miałoby to uniemożliwiać im jazdę?

Przeciwnicy wysokich obcasów za kierownicą

Przeciwnicy prowadzenia samochodu w nieodpowiednim obuwiu takim jak szpilki są zdania, że powinno się tego zakazać. Jako rozwiązanie proponują wożenie wygodniejszego obuwia, które nakłada się wyłącznie do kierowania, podczas jazdy nikt przecież nie widzi, czy buty pasują do reszty ubioru. Niektóre kraje europejskie już wprowadziły przepis, który każe nakładać mandaty na panie prowadzące samochód w szpilkach. W Polsce przepisy nie są jednoznaczne, wiec teoretycznie nie można tego zakazać.

Jakie powinno być obuwie do jazdy?

Najlepsze obuwie do prowadzenia samochodu to takie, które zapewni stabilność nogi oraz niczym nieskrępowaną pracę stóp. Nie może być zbyt szerokie, ani stwarzać niebezpieczeństwa zaklinowania się. Buty powinny zapewniać dobre wyczucie pedałów, a tym samym komfort i wygodę kierowcy, który musi się w nich dobrze czuć.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że prowadzenie auta w szpilkach stwarza bezpośrednie zagrożenie na drodze. Ważniejsze są umiejętności i doświadczenie kierowcy. Panie, które niezbyt dobrze radzą sobie za kierownicą, po nałożeniu butów na wysokim obcasie mogą mieć jeszcze większe problemy podczas jazdy, jednak w sytuacji, gdy umiejętności kierowania są na wysokim poziomie, a szpilki są świadomym wyborem, może to nie mieć praktycznie żadnego wpływu na styl i bezpieczeństwo jazdy – ważne jest to, by kobieta czuła się w nich pewnie.