Trądzik jest chorobą skóry, której objawy bardzo trudno jest ukryć. Nieestetyczne wykwity skórne, błyszczące czoło, nos i broda czy nawet stany zapalne potrafią skutecznie pozbawić pewności siebie. Jak z nimi walczyć, by na nowo poczuć się dobrze we własnej skórze?

Trądzik jest chorobą o charakterze przewlekłym. Dotyka ona głównie młodzież w okresie dojrzewania, choć zdarza się, że zmiany trądzikowe utrzymują się nawet do 30. roku życia. Jednym z podstawowych sposobów walki z trądzikiem jest codzienna pielęgnacja skóry. Przeprowadzana właściwie daje zadowalające i wystarczające efekty u 60 proc. chorych.

Przyczyny i objawy trądziku

Wśród głównych przyczyn powstawania trądziku wymienić można zwiększoną produkcję androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, nadmierny łojotok oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych. Niekiedy na zaostrzenie przebiegu choroby mogą wpływać również zażywanie leków, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry, zbyt duża ekspozycja na promieniowanie słoneczne czy nawet spożywanie niektórych produktów.

Do najczęściej pojawiających się objawów trądziku zalicza się przede wszystkim łojotok, zaskórniki oraz wykwity zapalne, w tym grudki i krosty. W niektórych przypadkach może dojść także do powstawania głębszych zmian w skórze oraz tkance podskórnej, które w rezultacie mogą pozostawiać nieestetyczne, trudne do zamaskowania blizny i przebarwienia.

Oczyszczanie i tonizowanie skóry

 Kompleksowa pielęgnacja cery trądzikowej powinna składać się z oczyszczania, tonizowania oraz nawilżania. Do oczyszczania skóry najlepiej wykorzystać delikatne żele, płyny micelarne i pianki myjące, które usuwają martwe komórki naskórka i działają przeciwbakteryjnie.

Do tonizowania cery z trądzikiem polecane będą toniki bezalkoholowe, przywracające skórze właściwą kwasowość. Zachowaj ostrożność, sięgając po tonik antybakteryjny i ściągający pory. Ze względu na zawartość alkoholu mogą podrażniać skórę i nasilać objawy trądziku.

Nawilżanie skóry trądzikowej

Cera trądzikowa, jak każda inna, wymaga dostatecznego nawilżenia. W tym celu warto sięgnąć po dobry krem nawilżający dostosowany do pory dnia i roku oraz własnych potrzeb.

W ciągu dnia sprawdzą się przede wszystkim lekkie, beztłuszczowe kremy nawilżające, które zapewnią skórze utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Jeśli twoja cera ma tendencję do świecenia, wybierz krem wykazujący dodatkowo właściwości matujące. Pamiętaj też, by latem stosować krem z filtrem chroniącym skórę przed szkodliwym promieniowaniem.

Natomiast na noc rekomendowane będą zwłaszcza kremy nawilżające, które wygładzają cerę i wyrównują jej koloryt, zapobiegając jednocześnie powstawaniu przebarwień. Przed snem unikaj preparatów matujących, które mogą zaburzyć proces nocnej regeneracji skóry.

Inne produkty i zabiegi

W naszej kosmetyczne powinien znaleźć się też specjalny krem punktowy rozjaśniający przebarwienia po trądziku. Dobrym pomysłem jest również regularne wykonywanie peelingu. Jednak w przypadku cery trądzikowej, w zależności od jej stanu, powinniśmy korzystać głównie z peelingów chemicznych lub ewentualnie enzymatycznych.