Często nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo się zmieniłaś pod wpływem innej osoby. Narzekasz, ciągle boli cię głowa, nic cię nie cieszy. Za to twoja koleżanka czy sąsiadka kwitnie. Jak to się stało? Jak do tego doszło? Wygląda na to, że spotkałaś na swojej drodze wampira energetycznego.

Wampir kojarzy się dość jednoznacznie. Starsze pokolenie natychmiast kojarzy go z hrabią Drakulą, młodsze z bohaterami popularnej sagi. I chociaż w jednym i drugim przypadku te postaci są nieprawdziwie, to w życiu codziennym możemy spotkać prawdziwego wampira. Wampira energetycznego.

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Najtrudniejsze jest rozpoznanie takiego wampira. Może to być ktoś z Twojej rodziny, z sąsiadów, koleżanek. Zdarza się, że jest to współmałżonek, który owszem, bardzo Cię kocha, ale kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego co robi. Początkowo utwierdza Cię w przekonaniu, że jesteś najlepsza, najpiękniejsza, najmądrzejsza. Potem zachowanie zmienia się o 180 stopni. Jego słowa wypowiadane do Ciebie mają destruktywny wpływ, powodują pogorszenie samopoczucia, wzmagają uczucie depresji. A w Tobie wywołują poczucie winy, że jesteś taka nieczuła, że on ma zły dzień, że przecież trzeba mu pomóc.

Innym objawem może być ciągły ból głowy, szumy w uszach, koszmary senne. Zanim połączysz fakt osłabienia stanu zdrowia z częstym przebywaniem z pewną osobą, możesz popaść w stany depresyjne.

Wampiry energetyczne najczęściej charakteryzują się nadmiernym pesymizmem, wiecznym narzekaniem, wyszukiwaniem dziury w całym. Jeśli na dworze jest pogoda – nie cieszą się, w końcu zawsze może spaść deszcz. Jeśli wygrają w konkursie – nagroda mogłaby być lepsza. I tak bez końca. Jeśli jesteś osobą podatną na wpływy, wampir podczepi się pod Ciebie i wyciągnie całą energię. Staniesz się rozdrażniona, smutna, bezsilna.

Jednak uważaj! Może być to również osoba powszechnie lubiana, towarzyska, wygadana. Taka osoba przyciąga więcej osób do siebie, a im ich więcej, tym więcej energii do zabrania!

Ewa, 39 lat: „Spotkałam wampira energetycznego w pracy. Młoda dziewczyna, a ciągle narzeka. A to mąż nie taki, a to szef niedobry, a to brat ją zdenerwował. I tak codziennie przez 8 godzin. Czułam, że się duszę. Atmosfera była fatalna. Na szczęście przeniosłam się do innego pokoju, a koleżanka męczy teraz kogoś innego.”

Kto może stać się wampirem energetycznym?

Psychologowie twierdzą, że przyczyn wampiryzmu energetycznego, między innymi, można szukać w dzieciństwie. Jeśli rodzic nie poświęci dziecku czasu, uwagi, nie będzie go chwalił, a tylko krytykował – są duże szanse na to, że w dorosłym życiu taka osoba będzie próbowała w ten sam sposób traktować innych. Nie przysporzy jej to popularności, nie będzie lubiana, a jeśli do tego zdarzy się, że będzie szefem, pozostaje tylko współczuć pracownikom.

Piotr, 46 lat: „ Podobno jestem wampirem energetycznym. Ale ja w to nie wierzę. Co mogę poradzić na nieudolność moich pracowników! Muszę nad nimi stać i pilnować. A jeśli ktoś źle wykonał moje polecenie, to dlaczego mam mu o tym nie mówić! Albo herbata! Czy to tak trudno zapamiętać, jaką piję? Nagrody? A za co? Za pracę? Przecież dostają co miesiąc pensję.”

Dlaczego tak łatwo poddać się wpływowi wampira energetycznego?

Dość trudny do zrozumienia wydaje się również fakt poddania się wampirowi. Osoby słabe psychicznie, ulegające wpływom są znacznie bardziej podatne na wpływ wampira. Nieświadomie bowiem manipulują ofiarą, nie rzadko wzbudzając w nich współczucie lub imponując niezwykłymi opowieściami.

To, co charakteryzuje wampiry energetyczne, to sposób wypowiadania się. Jeśli ciągle słyszysz: ja, moje, mówiłam ci już, dla mnie…. – może to oznaczać, że taka osoba zwraca uwagę wyłącznie na siebie. Chce wymóc na Tobie ciągłą uwagę, by Twoje problemy Cię nie absorbowały, gdyż jej są ważniejsze, Zwróć jednak uwagę na to, że taka osoba głównie mówi o sprawach błahych i ważkich. Tylko po to, by przyciągnąć Twoją uwagę. Od wampira energetycznego nie dowiesz się, co rzeczywiście jest powodem jego problemów. Będzie Cię zbywał jednocześnie podsycając Twoją ciekawość. Im więcej uwagi jemu poświęcisz, tym dla niego lepiej. Niestety, nie dla ciebie. Staniesz się słabsza, mniej odporna na stres, może to również skończyć się głęboką depresją!

Kasia, 26 lat: „Nie wiedziałam, że jestem pod wpływem wampira energetycznego. Chciałam pomóc koleżance w rozwiązaniu jej problemów. Tak jej ciężko było. Sama, z dziećmi, bez męża. No miała co prawda oparcie w rodzicach, ale wiadomo jak to jest. Czasem z obcą osobą łatwiej porozmawiać niż z bliskim. Przychodziła do mnie codziennie, robiłam jej zakupy, wyprowadzałam psa, zajmowałam się dziećmi. A ona wciąż mi mówiła, że nic jej nie pomagam, że ona jest taka oddana, a ja ze swojej strony nic. W końcu potrząsnęła mną moja siostra. Zobaczyłam siew lustrze, chuda, blada, bez sił i wiecznie zapłakana. Nad tą koleżanką, nie nad sobą!”

Czy wampir wie co robi?

Musisz również wiedzieć, że zazwyczaj wampir energetyczny nie wie, jak działa na innych. Kiedy wybiera ofiarę raczej kieruje się do osób lubianych, energicznych, pomysłowych, gdyż z takich właśnie może czerpać najwięcej korzyści. Po pewnym czasie, gdy ofiara zaczyna przejawiać brak energii, wykazywać rozdrażnienie oraz inne objawy ataku wampira energetycznego – wampir uda się na poszukiwanie kolejnej ofiary.

Jak uwolnić się spod wpływu wampira?

Jeśli zorientujesz się, że znajdujesz się pod wpływem działania wampira energetycznego nie wahaj się i przerwij to!

Nie bój się, że ta osoba obrazi się na Ciebie, a nawet jeśli, to trudno. Twoje zdrowie jest ważniejsze. Jeśli brakuje Ci asertywności, by stanowczo taką znajomość ukrócić, zwróć się do kogoś bliskiego, kto pomoże Ci załatwić tę sprawę raz na zawsze. Jeśli nie masz bliskiej osoby, możesz zwrócić się o pomoc do psychologa.