Gdy panuje istne pogodowe piekło, niewyobrażalny skwar, który odczuwamy coraz bardziej, szczególnie jak taka aura utrzymuje się bardzo długo, to najwyższy czas, by pomyśleć o odpowiedniej interwencji. Nie zwlekając za długo, idziemy do sklepu bądź jeszcze szybciej – przeglądamy online to, co jest dostępne – wentylatory oraz klimatyzatory, a później się zastanawiamy, co wybrać. No właśnie – co?

Wentylatory – najbardziej popularne

Są najczęściej spotykane i najłatwiej dostępne, choć nie ma jednego rodzaju takiego sprzętu. Możemy kupić model podłogowy (stojący), kolumnowy, stołowy oraz sufitowy. Zasada działania jest każdemu znana, czyli ruch powietrza wprawiany jest za pomocą śmigła, a to jak będzie to intensywne chłodzenie, zależy od mocy urządzenia. Bardzo ważne jest tu, aby wentylator miał regulację trybu pracy oraz był odpowiednio cichy, aby nie denerwował, gdy potrzebujemy spokoju.

Niektóre modele są bardzo zaawansowane technologicznie, a mianowicie mają dodatkowe udogodnienia, jak timer, opcję ruchu obrotowego czy nawet możliwość obsługi za pomocą pilota. Niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, możemy być pewni, że za relatywnie niską cenę zapewnimy sobie lepsze warunki termiczne w domu. Co prawda, nie obniżają one znacząco temperatury, ale za to wymuszają cyrkulację powietrza, co już dużo daje. Co ważne, to urządzenia mobilne, więc można je przenosić z miejsca na miejsce, akurat tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Poza tym niektóre zasilane są na przykład za pomocą USB, więc można je wykorzystać w tych miejscach, gdzie nie ma tradycyjnego zasilania. Niezdecydowani mogą korzystać też z artykułu pt. Wentylator kolumnowy a wentylator stojący — poznaj różnice, który objaśnia najważniejsze zagadnienia i wskazuje, co takiego mają te dwa typu urządzeń, że warto je wybrać.

zanim kupimy wentylator 1

Klimatyzator przenośny – czy warto?

Jest na pewno wygodniejszą opcją niż tradycyjny klimatyzator, bo nie ma stałej instalacji kablowo-rurowej. Co prawda jest on mniej wydajny, ale i tak zapewnia bardzo dobre parametry powietrza. Podobnie jak w przypadku wentylatorów, także i tu mamy dostępne różne rodzaje, dokładnie dwa.

Jednym z nich jest klimatyzator monoblokowy, który może być jednak wykorzystywany tylko w pomieszczeniach, gdzie można uchylić okno, aby wystawić na zewnątrz rurę. To przez nią odprowadzanie jest gorące powietrze. Drugim urządzeniem jest klimatyzator typu split. Podobnie jak w poprzednim przypadku może być używany tylko w pomieszczeniu, gdzie będzie można jednostkę zewnętrzną wystawić za okno (rurę wyrzutową). Różnią się tym od modeli monoblokowych, że obie jednostki klimatyzatora (czyli część wewnętrzna i zewnętrzna) są rozdzielone.

Największą zaletą, zarówno jednego, jak i drugiego typu jest prawdziwe, a nie tylko częściowe schłodzenie pomieszczenia. Mając klimatyzator, poczujemy, czym jest ulga podczas długich letnich fal upałów.

wentylator a klimatyzator2

Co wybrać?

To zależy, jakie mamy oczekiwania. Jeśli gorące powietrze aż tak nam nie dokucza, możemy zdecydować się na wersję oszczędną i kupić wentylator. W innym przypadku, gdy potrzebujemy prawdziwej ulgi, nie ma co się zastanawiać i lepiej zainwestować w droższy, ale i zdecydowanie skuteczniejszy sprzęt, czyli klimatyzator.

Każdy musi sam podjąć tę decyzję, co będzie dla niego lepsze. Wydaje się, że okres letni jest u nas krótki, więc szkoda pieniędzy na klimatyzator, ale z drugiej strony klimat się zmienia, a ciepłe okresy wydłużają. Z tego względu może już warto dzisiaj pomyśleć o zbliżających się coraz bardziej gorących latach.