Wielkanoc i sam okres około wielkanocny, to bardzo magiczny czas. To, że Święta Wielkanocne są najważniejszym świętem chrześcijańskim, nie podlega dyskusji. Wielkanoc, to główne misterium Nowego Testamentu – Święto Zmartwychwstania Jezusa.

Wielkanoc przypada na najpiękniejszą porę roku – wiosnę. Święta rozpoczynają się po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Dlatego te święta są „ruchome” – raz wypadają w marcu, a raz w kwietniu… . Wówczas wszystko budzi się do życia, przyroda nabiera soczystych kolorów, większość z nas odczuwa wewnętrzną potrzebę pozbycia się zbędnych balasów i rozpoczęcia nowego etapu w swoim życiu. Zapewne dlatego też na ten czas przypada wiele ślubów i zaręczyn. W tym magicznym okresie, każdy chce rozpocząć nowy, lepszy etap w swoim życiu – bo jakże nie wykorzystać tego czasu by wspomóc i zaczarować swój los.

Magiczne przygotowania do Świąt Wielkanocnych były już rozpoczynane dużo wcześniej. Z wielkiej wagi tych niby prostych i codziennych czynności zdawały sobie sprawę już nasze babcie i prababcie… W ich oczach przedświąteczne sprzątanie, to był cały rytuał, który miał wielkie znaczenie i wpływ na przyciągnięcie powodzenia i szczęścia do ich domu.

Umyj okna

Mycie okien to nic innego jak pozbycie się brudu energetycznego, który blokuje pozytywne promienie słoneczne. Także postaraj się, by poprzez czyste okna zaprosić do swojego domu pozytywne fluidy. Dawniej wierzono, że mycie okien wodą z octem chroni domowników przed tzw. złym okiem sąsiadów, poza tym ocet sprawiał, że szyby pięknie się błyszczały. Nasze prababcie stawiając kwiaty na oknach, dbały w ten sposób o to, by do domu nie weszła negatywna energia, która mogłaby zaszkodzić domownikom.

Pozbądź się złej energii z szaf

Ten mebel jest symbolem twojego wnętrza i samopoczucia. Warto, tak jak kiedyś nasze babcie, na wiosnę otworzyć szeroko swoje szafy, zrobić generalny przegląd ubrań i pozbyć się tego w czym już nie chodzisz. Zbędną odzież możesz oddać potrzebującym. Tym samym zrobisz w szafie przestrzeń, aby świeże wiosenne powietrze mogło tam zamieszkać i przywoływać dobrą energię. Porządkowanie szaf, to nie tylko przyjemność, to również porządkowanie własnego wnętrza, umysłu, duszy… Porządkując mebel jednocześnie porządkujesz swoje wnętrze.. pozbywasz się czarnych myśli z głowy, analizujesz pewne sprawy dochodząc czasami do zaskakujących wniosków, że np. „po co mi to kruszenie kopii w danej sprawie ?” . Można zauważyć taką prawidłowość, że uporządkowana przestrzeń wokół ciebie samej, to równocześnie uporządkowane twoje wnętrze. Z powodzeniem wówczas potrafisz oddzielić rzeczy mało ważne, od tych naprawdę istotnych. Lepiej ci się myśli, jesteś bardziej kreatywna i szczęśliwsza …

Energetyczna przepierka

Nasze babcie zbierały całą zimową odzież i udawały się z nią nad rwący potok czy rzeczkę. Wierzyły, że rwąca woda zabiera z ubrań nie tylko brud, który nagromadził się przez wiele tygodni, ale również w ten sposób pozbywają się złe energii, która nagromadziła się przez cała zimę. Z tym większą starannością prano rzeczy osób chorych – wierzono, że woda wypłukuje to, co tę chorobę sprowadziło.

Sama pościel natomiast obowiązkowo musiała być suszona w pełnym słońcu, by mogła „naładować się” pozytywną energią zdrowia i wypoczynku. Dodatkowym atutem było to, że słońce wybielało pranie, przez co zyskiwało dodatkowych walorów estetycznych, ale również miało magiczne znaczenie czystości, jasności i krystaliczności duszy.

Oczywiście w dzisiejszych czasach żadna z nas nie pójdzie nad rzekę prać, bo z tą nieczystą i brudną energią doskonale poradzi sobie automatyczna pralka – więc najcięższą pracę, to ona wykona za ciebie. Ale postaraj się, by pranie, a przede wszystkim pościel została dokładnie wywietrzona w promieniach wiosennego słoneczka. Daj szansę, by pozytywna słoneczna energia zagościła również i w twojej pościeli, co przełoży się zapewne na jakość nocnego odpoczynku.

Wielki Piątek dniem magicznych czarów:

  • Prababcie wierzyły, że w tym dniu woda w rzekach ma swoją magiczną moc uzdrawiania. Dlatego każdy, kto chciał uchronić się przed chorobą w nadchodzącym roku, szedł nad rzekę, aby porządnie się w niej umyć.
  • W gospodarstwach sadzono wówczas nowe drzewka owocowe – co miało gwarantować duże zbiory owoców.
  • Nawet masło zrobione tego dnia nabierało magicznych właściwości – przez cały rok było przechowywane i stosowane jako maść na wszelkie rany.
  • Z samego rana, na wszystkich drzwiach w domu, kredą rysowano trzy krzyżyki – to znak ochronny, który miał przez cały rok chronić domowników przed złymi energiami oraz złymi, nieżyczliwymi im ludźmi.
  • Natomiast nie pozwalano sobie, by cokolwiek w tym dniu miało być sprzedane z gospodarstwa – wierzono, że handel w tym dniu sprowadziłby ubóstwo na najbliższy czas i roztrwonienie majątku.
  • Ścisły post zachowany w tym dniu miał zapewnić dobre zdrowie przez cały nadchodzący rok.
  • Gospodarze bacznie w tym dniu obserwowali pogodę, by przewidzieć jakich mogą się spodziewać plonów. I tak: gdy tylko grzmiało lub pojawiła się poranna rosa na szybach lub drzewach – zapowiadał się urodzaj. Generalnie deszcz był zwiastunem suchego roku, a ładna pogoda wróżyła mokry rok … Mróz w nocy – zapowiadał dobre sianokosy, natomiast mroźny dzień był zwiastunem obfitego zbioru fasoli.
  • Poza tym wierzono, że w tym dniu wszelkie wróżby się spełniają, dlatego bardzo chętnie wówczas korzystano z wszelkich magicznych rytuałów.

Zatem jak już zauważyłaś rytuał przedświątecznych porządków to bardzo magiczny czas, który ma wpływ nie tylko na czystość w twoim przytulnym mieszkaniu, ale również ma wpływ na wewnętrzne oczyszczenie i przywołaniu pozytywnej energii do twojego życia. Żyjąc w dzisiejszym pędzącym świecie może warto skorzystać z babcinych sposobów na wprowadzenie odrobiny magii do swojego życia.

Wesołych rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy!