Święta Wielkanocne są najważniejszym świętem chrześcijańskim, obchodzonym na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczynają się poranną procesją i mszą, zwaną Rezurekcją. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym. Stół zastawiony jest bogactwem potraw, wśród których nie może zabraknąć barszczu białego z wędzonką, pasztetu domowej roboty, tradycyjnych babek, smacznych mazurków i oczywiście jajek.

Nie możemy również zapomnieć o wystroju stołu wielkanocnego, a także o przystrojeniu okien czy drzwi.

Główną barwą Świąt Wielkanocnych jest oczywiście kolor żółty, który symbolizuje światło, gościnność i radość. Wstawiamy do szklanych wazonów lub innych przezroczystych pojemników kilka narcyzów, na talerzach układamy żółte serwetki przewiązane szczypiorkiem lub zieloną wstążeczką. W wiklinowym koszyku przygotujemy stroik: do ziemi wsadzamy tulipany, małe szafirki, hiacynty i tulipany. Całość przyozdabiamy mchem oraz gałązkami wierzby z pączkami. Stawiamy zielone doniczki pełniące funkcję wazonów i wysiane wcześniej rzeżuchowe poletka w pojemnikach. Dodajemy wszędzie jajka pomalowane na żółty kolor. Efekt podkreślą również ozdoby dekoracyjne w postaci kurczaków, baranków, zajączków.

Ale jeśli nie stawiasz na tradycję, udekoruj swój stół na niebiesko lub różowo. Troszkę niekonwencjonalnie, z humorem, na pewno inaczej. Kolorowych kwiatów w kwiaciarniach nie brakuje. Niebieskie szafirki czy hiacynty, różowe tulipany wstawione do szklanych pojemników lub wysokich szklanek, przewiązane wstążką w niebieskim czy różowym kolorze udekorują twój stół. Biała lub zdobiona na niebiesko zastawa, drewniany zając w białym kolorze, niebieskie szklaneczki z rżniętego szkła, serwetki z motywem zajączka przewiązane niebieską wstążeczką i biały baranek na dokładkę.

Stół różowy to troszkę wariacki, pełen humoru, taki wesoły stół. Dodatki mogą być w kolorze limonki lub fioletu. W takiej stylizacji główną rolę powinny grać świeże kwiaty, koniecznie w różowym kolorze. Dodaj do tego malowane na zielono pisanki rozrzucone po stole,do zielonych miseczek włóż po kilka gałązek różowych hiacyntów. Stół udekoruj różowym obrusem, a na talerze połóż różowe serwetki.Na gałązkach wierzby w wazonie zawieś wydmuszki pomalowane na limonkowy kolor na żółtych wstążeczkach.

A jak będzie wyglądał Twój stół? Czy tradycyjny zielono-żółty czy niebanalny, kolorowy? Zastanawiałaś się jak udekorujesz okna? Oto kilka propozycji na udekorowanie domu na Wielkanoc.

Prosta Forma – florystka Karolina Kadzewicz
tekst i zdjęcia – Alicja Majsak