Szczupła sylwetka to po zimie poważne wyzwanie. Leniwe wieczory, słodycze i brak ruchu najprawdopodobniej sprawiły, że Twojej figurze do ideału nieco brakuje… Przedstawiamy 5 skutecznych kroków na stonowanie sylwetki tak, byś jeszcze wiosną poczuła się lekko i świeżo!

Krok 1 – regularne odżywianie się

Podstawą jakiejkolwiek formy odchudzania są regularne posiłki. Zrób wszystko, by w ciągu dnia znaleźć miejsce na 5-6 niewielkich posiłków. Pamiętaj przy tym, by zawsze dostarczyć organizmowi odpowiednio dużo wody i by zamienić słone przekąski na ich zdrowsze odpowiedniki. Doskonale wiemy, jak trudno pozbyć się nawyku podjadania, ale przegryzienie rzodkiewki czy marchewki na pewno będzie znacznie mniejszym zagrożeniem niż krakersy, słone paluszki i chipsy ziemniaczane.

Krok 2 – ruch, dużo ruchu

Wiosenne odchudzanie jest o tyle prostsze, że do ruchu na świeżym powietrzu zachęcać nie trzeba. Po spędzonej w domu zimie każda z nas wyrywa się, by pospacerować wśród budzącej się zieleni. Wysiądź przystanek wcześniej w drodze do i z pracy, odkurz rower i przejdź się piechotą po świeże warzywa do osiedlowego sklepiku – nie potrzeba karnetu na siłownię, przyrządów ani wyrzeczeń!

Krok 3 – wsparcie ze wszystkich stron

Motywacja w odchudzaniu jest kluczowa. Warto więc szukać wsparcia i poparcia dla swoich działań. Najprzyjemniej odchudzać się i trenować z kimś, dlatego poszukaj koleżanki, która będzie gotowa razem z Tobą jeść sałatki zamiast burgerów i która ochoczo sięgnie po sportowe buty zamiast stać na przystanku czekając na autobus.

W motywowaniu pomagają również widoczne efekty – a te łatwiej uzyskać wspomagając dietę i treningi suplementami. Miej na uwadze tylko jedno: jagody Goji na odchudzanie, piperyna, ziołowe herbatki, zielona kawa czy jagody acai i ich wyciągi w postaci tabletek będą działały, ale nie zrobią za Ciebie wszystkiego! Każdy z tych suplementów opiera się na składniku o konkretnym działaniu – jedne przyspieszają spalanie tłuszczu, inne blokują przyswajanie określonych składników, kolejne pobudzają pracę układu trawiennego. Jednak nie oszukujmy się: tabletki, które mają spalić tłuszcz bez Twojego udziału nie istnieją.

Krok 4 – bądź cierpliwa

Programy 8kg w tydzień, 10kg w 10 dni i inne to chwyt marketingowy. W prawdziwym życiu odchudzanie powinno przebiegać stopniowo, ale stabilnie. Według dietetyków optymalne i bezpieczne tempo odchudzania to od 2 do 4kg w ciągu miesiąca – z jednym zastrzeżeniem: utrata ponad 10% masy ciała w ciągu roku może wpływać negatywnie na pracę organizmu i powinna być skonsultowana z dietetykiem.

Krok 5 – lepiej pytać, niż żałować

Wiosenne odchudzanie to poważne przedsięwzięcie i z pewnością będziesz pełna wątpliwości w czasie tego procesu. Pamiętaj więc, by każdą taką wątpliwość wyjaśniać, szukać opinii i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a wszelkie obawy konsultować ze specjalistami. W ten sposób nie tylko poszerzysz swoją wiedzę (co pozwoli na łatwiejsze utrzymanie wagi bądź dalsze chudnięcie), ale też uchroni przed przykrymi konsekwencjami – tak dietetycznymi, jak i stricte zdrowotnymi.