Wiosna to nie tylko idealny czas na to, by zadbać o dobrą formę i zająć się pierwszymi pracami w ogrodzie, ale również przeprowadzić wiosenne porządki w szafie i na dobre rozprawić ze starymi ubraniami. Przy takiej okazji często znajdujemy rzeczy, w których już po prostu nie chodzimy – czy to przez zmianę rozmiaru, zmieniającą się modę czy też nasz gust. Co zatem możemy zrobić z niepotrzebną odzieżą?

Wstępna segregacja

Robiąc wiosenny przegląd garderoby musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są nasze ubrania. Wiosenne porządki w szafie najlepiej zacząć od wstępnej segregacji wszystkich rzeczy. Jeżeli stare ubrania nie są porwane, poprzecierane, poplamione lub w jakikolwiek sposób zniszczone, z pewnością znajdzie się na nie odpowiedni nabywca. Jeśli natomiast rzeczy mają widoczne ślady użytkowania, lepiej od razu się z nimi pożegnać i po prostu wyrzucić.

Idź na skup i zarób!

Podczas robienia przeglądu całorocznej garderoby szybko może okazać się, że starych ubrań, lecz w bardzo dobrym stanie, jest więcej niż wcześniej przypuszczałyśmy. Dlatego wiosenne porządki w szafie możemy zakończyć nie w koszu na śmieci, lecz w skupie odzieży używanej. Tam nie tylko chętnie przyjmą nasze stare ubrania, ale jeszcze nam za nie zapłacą. Cena, za którą możemy sprzedać nasz dobytek waha się od kilku do kilkunastu złotych za kilogram. Dzięki temu rozwiązaniu możemy nie tylko pozbyć się tego, co nam zbędne, ale też zyskać fundusze na uzupełnienie brakującej garderoby.

Wystaw, sprzedaj, wymień

Wiosenne porządki w szafie nie muszą być przykrym obowiązkiem, lecz dobrą zabawą i sposobem na wprowadzenie korzystnych zmian. Większość z nas ma ten sam problem – choć szafa pęka w szwach, to gdy przychodzi co do czego, nie mamy co na siebie włożyć. Równie często są to markowe ubrania, których najzwyczajniej w świecie szkoda nam komuś oddać lub sprzedać za grosze. Dlatego lepszym sposobem jest wymiana lub sprzedaż pojedynczych rzeczy na serwisach aukcyjnych lub forach internetowych, na których panie realizują takie transakcje. Kto wie, może uda nam się złowić jakąś perełkę?

Spakuj i oddaj

Robiąc wiosenne porządki w szafie, najgorsze, co możemy zrobić to wyrzucić na śmietnik stare, ale niezniszczone ubrania. Jeżeli nie zależy nam na jakimkolwiek zarobku, lepiej oddajmy ubrania tym, którzy mogą ich naprawdę potrzebować. Zbiórki odzieży organizują zarówno różne fundacje i organizacje, jak i kościoły czy domy opieki.