Czystek od lat jest stosowany w medycynie naturalnej. Od setek lat ludzie wykorzystują właściwości lecznicze tego zioła. Dlatego też herbata z czystka jest doskonała na wiele dolegliwości i cieszy się coraz większą popularnością wśród zwolenników naturalnych metod leczenia.

Stosowanie czystka ma wiele zalet. Roślina ta wzmacnia bowiem układ odpornościowy, gdyż zawiera dużo pelifenoli, które są silnymi przeciwutleniaczami. Pelifenole zapobiegają i hamują rozwój stanów zapalnych oraz działają wzmacniająco na cały organizm. Dodatkowo zapobiegają też powstawaniu blaszek miażdżycowych i ochraniają naczynia krwionośne. Czystek ma działanie antynowotworowe. Zaleca się, by stosowały go też osoby zmagające się z alergiami, grzybicą skóry, łuszczycą, łupieżem oraz trądzikiem.

Miłośnicy czystka są też przekonani, że jest to doskonała metoda na walkę z boreliozą i ukąszeniami kleszczy. Przeprowadzono w tej kwestii wiele badań i okazało się, że niektórzy naukowcy twierdzą, iż faktycznie roślina ta hamuje wzrost Borrelia burgdorferi. Jest to bakteria, która powoduje rozwój boreliozy w naszym organizmie.Informacje te są jednak wciąż potwierdzane i weryfikowane przez naukowców z całego świata. Niektórzy podchodzą bowiem do tej wiadomości dość specyficznie i nieufnie.

Herbata z czystka pomaga też na zwalczeniu biegunki, pokonanie dolegliwości skórnych. Roślina ta może też być stosowana na półpasiec oraz pomóc w stanach zapalnych gardła.

Niegdyś czystek stosowano nie tylko podczas leczenia chorób związanych z gardłem, ale specjalnie otrzymywaną z tej rośliny żywicę używano do leczenia ciężko gojących się ran.

Picie herbatki z czystka doskonale wzmacnia organizm. Działa oczyszczająco i antyalergicznie. Stosowanie tego zioła jest doskonałe podczas grypy i przeziębienia.

Atutem czystka jest również to, że nie można go przedawkować, a więc jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne. Picie takiej herbatki zaleca się także palaczom, bowiem oczyszcza organizm z metali ciężkich. Czystek rozpuszcza także zatory i zakrzepy, blokuje utlenianie się złego cholesterolu we krwi. Picie naparu z tej rośliny przynosi też ulgę osobom zmagającym się z przerostem prostaty. Co ciekawe herbata z czystka może też spowodować, że będziemy mieli bielsze zęby, gdyż działa wybielająco na szkliwo.

Pijąc herbatę z czystka powinniśmy się trzymać jednej zasady – stosujemy taką kurację cierpliwie, regularnie i dość długo. Efektów nie ma co się spodziewać z dnia na dzień. Zdarza się, że działanie czystka zauważymy już po upływie kilku dni, jednak są też tacy, którzy muszą czekać nawet do miesiąca. Picie czystka raz na jakiś czas nie wpłynie z pewnością zbyt znacząco na nasze zdrowie, a już na pewno nie tak, jakbyśmy tego oczekiwali.

Jeśli przybieramy się do rozpoczęcia picia herbatki z czystka, to warto wiedzieć kilka podstawowych informacji. Może ona być bardziej lub mniej gorzka. Jest to uzależnione od pochodzenia czystka np. ten z Albanii będzie bardziej gorzki, gdyż w swoim składzie ma też łodygi tej rośliny. Herbata z Turcji będzie nieco łagodniejsza. Dobrze jest, by roślina pochodziła też z upraw ekologicznych, co na pewno będzie zaznaczone na opakowaniu (BIO), wtedy herbata będzie na pewno lepsza. Najsłabsze działanie na pewno będzie miała herbata ekspresowa, dlatego zawsze warto sięgać po herbaty naturalne i sypane.

Z takiej herbaty dobrze jest również robić płukankę. Naparem możemy płukać jamę ustną nie tylko, gdy pojawiają się jakieś dolegliwości w postaci np. niewielkich ranek czy skaleczeń. Takie zabiegi nie tylko wybielą nam zęby, ale i zapobiegną przykremu zapachowi z ust.