Czy masz już czasem dosyć ubierania się w popularnych sieciówkach? Czy często pojawiają się w twojej głowie własne projekty różnych strojów? I czy ciężko ci rozstawać się ze starymi ciuchami, bo myślisz, że mogą się jeszcze do czegoś przydać? Jeśli na te pytania odpowiedziałaś twierdząco, to znaczy, że jesteś gotowa na własnoręczne przerabianie ubrań. Trzymaj się poniższych wskazówek i rad, a stworzysz jedyne w swoim rodzaju stylizacje.

Moda na DIY

Wydawałoby się, że idea Do it yourself jest wymysłem współczesnych czasów. Jednak posiada ona długoletnią tradycję, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Dla naszych prababci samodzielne tworzenie własnej garderoby było czymś zupełnie naturalnym. Z jednej strony zmuszał je do tego brak galerii handlowych, z drugiej konieczność oszczędzania. Dzisiaj własnoręczne przerabianie ubrań jest przede wszystkim sposobem na wyróżnienie się z tłumu i podkreślenie swojego indywidualnego stylu. Wiele z nas traktuje to też jako hobby, które pozwala twórczo spędzać swój wolny czas.

Podstawowe narzędzia

Wbrew pozorom nie będzie ci potrzebna ani specjalistyczna wiedza, ani skomplikowany sprzęt, by po godzinach stać się krawcową. To co musisz mieć, to przybornik z akcesoriami do szycia (igły, nici, nożyczki, centymetr krawiecki), a także ozdobne gadżety, które można przyszyć do starej bluzki lub spodni np. kawałek koronki, koraliki, łańcuszek czy suwak.

Czasem pomocne mogą okazać się również klej i flamastry do materiału. Własnoręczne przerabianie ubrań będzie dużo łatwiejsze jeśli posiadasz maszynę do szycia. Nawet najtańsza i najmniejsza maszyna może znacznie ułatwić ci pracę, a czasem okazać się niezbędna.

Przydatne wskazówki

  • Jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z majsterkowaniem, potrenuj ozdabianie i szycie na starym prześcieradle, zanim zabierzesz się do właściwej pracy.
  • Szukaj inspiracji i realizuj je zgodnie z podaną instrukcją – krok po kroku. Pozwoli ci to poznać proste techniki i wykorzystywać je później do samodzielnych projektów.
  • Własnoręczne przerabianie ubrań rozpocznij od mniejszych elementów garderoby np. szali, T-shirtów, leginsów, topów. Gdy nabierzesz już wprawy, przejdź do trudniejszych zadań np. dżinsy, płaszcze, sukienki.
  • Jednobarwne stroje staraj się przyozdobić przy kołnierzu lub kieszeniach. Pamiętaj o guzikach – czasem ich zmiana wystarcza, aby nadać ciuchom niepowtarzalny wygląd.
  • Nie zniechęcaj się na samym początku. Pamiętaj, praktyka czyni mistrza!