Włosy są jedną z cech wymienianych podczas charakterystyki drugiego człowieka. Ponieważ to zarówno kolor, jak i fakt czy włosy są długie czy krótkie, proste czy kręcone, podajemy opisując inną osobę, nabierają one niezwykle istotnego znaczenia. Skoro są tak ważne dla naszego wizerunku, równie ważny powinien być dla nas ich stan.

To geny sprawiają, że fryzura jest burzą loków, falami lub prostymi kosmykami. Struktura prostego włosa w przekroju poprzecznym w dużym powiększeniu jest okrągła. Natomiast włosy kręcone mają wyraźnie spłaszczony eliptyczny kształt, a im większy skręt tym włosy są bardziej spłaszczone.

Ostatnie badania naukowców z Australii przekonują, że za kręcenie się włosów odpowiedzialny jest gen zwany trichohyalianem. Dzieje się tak, ponieważ zakłócona jest w nim równowaga aminokwasów. Badacze pracują także nad pigułką, która pomoże wyprostować kręcone włosy. Z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem, co jednak z pigułką na pokręcenie włosów?

Dlaczego włosy wypadają?

To co nazywamy popularnie włosem, widoczne tuż nad skórą, jest martwą częścią włosa. Tak naprawdę „centrum dowodzenia włosa” znajduje się w mieszku włosowym ukrytym pod skórą i znajdującej się w nim cebulce. To do niej dostarczane są wszystkie składniki odżywcze, które wpływają na stan włosa. Jeśli któregoś z nich brakuje włosy stają się osłabione, a następnie wypadają. I nie ma to nic wspólnego z tym, czy włos się kręci czy nie.

Co jest potrzebne w organizmie, żeby włosy nie wypadały?

Przede wszystkim krzem, biotyna, cynk, jod, miedź. Sprzyjają one prawidłowej syntezie białek włosa oraz biorą udział w procesie podziału komórek, w tym także cebulki. Chronią także mieszki włosowe przed wpływem wolnych rodników, wpływają na pigmentację włosa. Wszystkie te składniki są wprawdzie dostępne w diecie, jednak warto sięgnąć po bezpieczną suplementację, która uzupełni wszelkie niedobory witamin, pierwiastków i innych składników odżywczych. 

Vitapil zawiera aż 16 aktywnych składników, w tym biotynę i bambus, które wpływają na zmiany zachodzące w cebulce i przyczyniają się do wzrostu włosa oraz zahamowania procesu wypadania. Preparat został wzbogacony bambusem, który jest najbogatszym naturalnie źródłem krzemu. Zawiera go aż pięć razy więcej niż popularny skrzyp. Krzem wpływa na elastyczność oraz grubość włosów, zatem jest niezwykle cennym składnikiem potrzebnym włosom.

Bez względu na nasze upodobanie do włosów kręconych czy prostych, to ich zdrowie jest najważniejsze. Zdrowy, dobrze odżywiony włos pięknie wygląda zarówno skręcony, jak i prosty.