Kwas hialuronowy jest jednym z ostatnich hitów w kosmetologii oraz w medycynie estetycznej. Jakie efekty możemy dzięki niemu uzyskać?

Jest naturalny, bezpieczny, a także pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów od razu – kwas hialuronowy jest jednym z tych związków, który ze względu na swoje właściwości uzyskał także przydomek eliksiru młodości. Czym jednak dokładnie jest kwas hialuronowy i jakie jest jego zastosowanie?

Kwas hialuronowy – co to jest?

HA (Hyaluronic Acid), czyli kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grupy wielocukrów. Występuje on we wszystkich organizmach żywych – zarówno u człowieka, jak i u bakterii.

Głównym zadanie kwasi hialuronowego jest wiązanie wody – jedna cząsteczka tego związku jest w stanie związać nawet do 250 cząsteczek wody. W organizmie człowieka znajduje się on przede wszystkim w skórze właściwej, gdzie jest składnikiem jej macierzy międzykomórkowej. Również kwas hialuronowy jest obecny w mazi stawowej, odpowiadając za prawidłowe działanie stawów.

W skórze kwas hialuronowy jest niezbędny do zachowania jej odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz jędrności. Buduje „rusztowanie” skóry, zapewniając jej młodzieńczy wygląd i brak zmarszczek. Niestety, z upływem czasu ilość HA w tkankach skóry maleje, co powoduje, że skóra jest bardziej narażona na utratę elastyczności i powstawanie zmarszczek.

Kwas hialuronowy w kosmetykach i medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy może być produkowany syntetycznie – dzięki temu możemy obecnie znaleźć go w wielu kosmetykach, a także stosowany jest on w zabiegach medycyny estetycznej.

W kosmetykach kwas hialuronowy najczęściej znajduje się głównie w kremach oraz w serum. Możemy też kupić go w formie czystej – ma postać przezroczystego żelu. Odpowiada za utrzymanie poziomu nawilżenia skóry, ale nie dociera do głębokich warstw skóry. To z kolei potrafią zabiegi medycyny estetycznej, w trakcie których wykonuje się iniekcje z kwasem hialuronowym. Mogą być one stosowane zarówno na dojrzałej, jak i na młodej skórze, dając bardzo dobre efekty praktycznie od razu.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej:

 • wypełnianie zmarszczek
 • usuwanie bruzd nosowo-wargowych
 • rewitalizacja skóry
 • powiększanie i modelowanie ust
 • modelowanie konturu twarzy
 • poprawa poziomu nawilżenia skóry
 • likwidacja niewielkich blizn potrądzikowych i przebarwień

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są łatwe w wykonaniu i nie niosą ze sobą wysokiego ryzyka. Jako że HA jest związkiem naturalnie występującym w skórze i biozgodnym, jest on również bardzo dobrze tolerowany i efekty uboczne zdarzają się bardzo rzadko. Nie ma również ograniczeń wiekowych związanych ze stosowaniem kwasu hialuronowego, dlatego może być on stosowany zarówno u młodszych, jak i starszych osób.

Lekarz dobiera rodzaj preparatu w zależności od miejsca wykonania zabiegu oraz oczekiwanego efektu, a następnie wstrzykuje go w odpowiednich ilościach z użyciem cienkich igieł. Efekt zabiegu jest natychmiastowy – defekty skóry znikają, partie twarzy zostają podkreślone.

Czas utrzymywania się efektu po zabiegu jest indywidualny. Po pierwszej aplikacji kwasu hialuronowego są one widoczne nawet do 12-18 miesięcy w zależności od trybu życia i uwarunkowań genetycznych. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Warto jednak wskazać, że wraz z każdą aplikacją czas widoczności efektu może się skracać, co wynika również z naturalnych procesów starzeniowych skóry.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

 • stany zapalne skóry
 • skłonności do blizn przerostowych
 • okres ciąży i karmienia piersią
 • aktywne choroby autoimmunologiczne
 • immunoterapia

Gdzie wykonać zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Aktualnie zabiegi medycyny estetycznej bazujące na kwasie hialuronowym jesteśmy w stanie wykonać w niemalże wszystkich gabinetach. Ceny rozpoczynają się od około 1000 złotych za jedną ampułkę. Z zabiegu można skorzystać między innymi w gabinecie medycyny estetycznej Cliniqmed w Krakowie.