Pierwszy tusz do rzęs wymyślił w 1860 roku francuski biznesmen Eugène Rimmel, założyciel brytyjskiej firmy kosmetycznej, która swoją nazwę wzięła od jego imienia. Był to sproszkowany węgiel zmieszany z wodą i nakładany na rzęsy za pomocą szczoteczki. Wynalazek ten zapoczątkował modę na długie, gęste rzęsy, będące podstawą makijażu naszych czasów. Dziś maskara do rzęs ma inny skład, ale takie same funkcje jak dawniej.

Funkcje maskary do rzęs

Rolą tuszu do rzęs jest podkręcenie, wydłużenie lub pogrubienie rzęs. Dostępne są też tusze wielofunkcyjne, np. Collistar Infiniti, które łączą te zalety. Najważniejszą funkcją tuszu jest podkreślenie spojrzenia, powiększenie oczu i wykończenie makijażu. Prawidłowo nałożony kosmetyk pozwala uzyskać naturalny efekt – rzęsy są ciemne, gęste, rozdzielone i bez grudek.

Wydłużający tusz do rzęs

W składzie tuszów wydłużających znajdują się specjalne polimery, które dodają rzęsom nawet kilka milimetrów długości. Zwykle mają one bardziej płynną konsystencję, dzięki czemu umożliwiają uzyskanie idealnego efektu. Niektóre formuły zawierają specjalne cząsteczki, które pozostają podczas aplikacji na włoskach – przyklejając się do rzęs, pozwalają uzyskać efekt wydłużenia. Kosmetykiem, który zdobył uznanie kobiet jest na przykład Clump Defy Extensions Black Mascara marki Max Factor z wydłużającymi włóknami.

wszystko o tuszach do rzes rodzaje i funkcje 2

Pogrubiający tusz do rzęs

Pogrubiający tusz zwiększa objętość rzęs – sięgnij po niego, jeśli chcesz zagęścić włoski. Może zawierać na przykład cząsteczki kaszmiru, które pogrubią rzęsy i nadadzą spojrzeniu głębi. Konsystencja tuszu pogrubiającego jest zwykle bardziej smolista niż jej innych rodzajów. Przykładowy kosmetyk to Max Factor Masterpiece Transform.

Podkręcający tusz do rzęs

Dzięki polimerowej lub żelowej formule niektóre tusze podkręcają rzęsy. Jednak ten efekt można osiągnąć przede wszystkim dzięki szczoteczkom maskar podkręcających. Zalotnie wygięte rzęsy sprawiają, że oko staje się większe. Większość nowoczesnych kosmetyków łączy funkcje podkręcenia z wydłużeniem. Do nich zaliczyć można na przykład maskarę Chanel Inimitable Intense ze szczoteczką rozdzielającą rzęsy.

Tusz wielofunkcyjny

Rynek wymusił na producentach formuły, które pozwalają unosić, pogrubiać i podkręcać rzęsy. Nowoczesne maskary mają szczoteczki ze specjalnych elastomerów, które ułatwiają aplikację tuszu i rozdzielenie włosków. Przykładem jest tusz Collistar Infinito, który zawiera w składzie naturalne woski oraz perły odbijające światło. Dzięki temu pozwala uzyskać niesamowity efekt rozświetlający.

jak-wybrac-tusz-do-rzes.jpg

Tusz wodooporny

Tusz wodoodporny jest wynalazkiem Heleny Rubenstein – to maskara do zadań specjalnych. Ze względu na odporność na wodę, wilgoć i łzy sprawdzi się idealnie zimą i w czasie wakacji. Możesz go używać na sesje zdjęciowe i wielkie okazje. Minusem tego rodzaju makijażu jest utrudnione zmywanie – wymaga mocniejszego demakijażu niż zwykłe tusze.

Jak wybrać tusz do rzęs?Przede wszystkim należy wypróbować różne rodzaje maskar. Warto czytać recenzje blogerek i makijażystów – z pewnością dobierzesz kosmetyk, który spełni Twoje oczekiwania.