Statystyki pokazują, że średnio ponad 17 mln Polaków decyduje się na wakacyjny wyjazd urlopowy. Wybierając się na wczasy, warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie ubezpieczeniowej, by nieprzewidziane zdarzenie losowe nie stało się początkiem poważnych kłopotów… finansowych.

Wyjeżdżając na wakacje, niewiele osób przykłada wagę do swojego bezpieczeństwa, stąd ubezpieczenie podróżne nie jest zbyt popularną polisą. Tymczasem nawet chwila nieuwagi wystarczy, by plany o wymarzonych wczasach i odpoczynku legły w gruzach.

EKUZ nie zawsze wystarczy…

Ubezpieczenie podróżne jest szczególnie istotne w przypadku wyjazdów zagranicznych. Dlatego niemal wszyscy Polacy decydują się na skorzystanie z EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Problem w tym, że taka karta ma sporo ograniczeń, w efekcie czego nie jest w stanie zapewnić pełnej ochrony ubezpieczeniowej.

EKUZ to ubezpieczenie, które – choć posiada wiele zalet – nie jest pozbawione wad:

  • ograniczony obszar uprawniający do bezpłatnego leczenia – są to jedynie kraje należące do Unii Europejskiej oraz EFTA
  • możliwość skorzystania wyłącznie z publicznych placówek medycznych, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ
  • ograniczony dostęp do bezpłatnych usług medycznych – nieodpłatne są jedynie te usługi, które są darmowe dla mieszkańców danego kraju.

Dlatego wyrobienie EKUZ jest przydatne, ale w wielu przypadkach nie będzie wystarczające do zapewnienia pełnej opieki medycznej w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Kiedy warto wykupić prywatne ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie to dostępne jest w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia szeroki zakres ochrony – niezależnie od kierunku wyjazdu.

O wykupieniu polisy turystycznej warto pomyśleć szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych. W razie wypadku lub zachorowania ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, koszty rehabilitacji czy transportu medycznego do domu. Dzięki temu, że firma ubezpieczeniowa bierze na siebie cały wydatek (kwoty do ustalonej sumy ubezpieczenia), osoba ubezpieczona unika poważnych wydatków rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Ten rodzaj ubezpieczenia przyda się również, gdy turysta będzie chciał skorzystać z dostępu do prywatnych usług medycznych bez dodatkowych opłat.

Ile to kosztuje?

Nie istnieje jedna konkretna stawka za ubezpieczenie. Cena polisy uzależniona jest od wielu czynników, np. zakresu ochrony, kierunku podróży, sumy ubezpieczenia, wieku ubezpieczonego, czasu trwania wyjazdu. Warto jednak mieć świadomość, że koszt wcale nie jest wysoki – przykładowo, ubezpieczenie PZU Wojażer zapewnia ochronę już od 5 zł dziennie.