Wakacyjny portal Zoover przeprowadził ankietę na temat tego, co dla Polaków jest najważniejsze przy wyborze miasta, do którego udadzą się na zwiedzanie. Chcesz wiedzieć, czym nasi rodacy kierują się przy wyborze miasta do zwiedzania?

Po pierwsze cena. Ale nie tylko!

Nie powinno być zaskoczeniem, że cena odgrywa dla nas duże znaczenie przy planowaniu urlopów. Aż 20% z 1000-osobowej grupy ankietowanych przyznało, że najważniejszy przy wyborze miejsca do zwiedzania jest koszt pobytu.

Jednak aż 18% Polaków podało, że kluczowym aspektem przy wyborze miasta do zwiedzania jest oferta wieczornych rozrywek. Kolejne 14% z nas uważa za istotne, by móc w czasie wyjazdu zrobić zakupy – jak widać interesują nas nie tylko zabytki i folklor miejsca!

16% spośród ankietowanych to turyści „starej daty”, poszukujący przede wszystkim oferty kulturalnej i możliwości poznania życia miasta, do którego się udają. To, w połączeniu z 10% grupą fanów pieszych wędrówek sprawia, że ponad 1/4 z nas wyjeżdża głównie, by pozwiedzać okolicę i poznać ją własnymi oczami!

Czynniki ważne przy wyborze destynacji: Odsetek osób:
Cena: 20%
Życie rozrywkowe: 18%
Oferta kulturalna: 16%
Możliwość dokonywania zakupów: 14%
Pogoda: 12%
Możliwość pieszych wędrówek: 10%
Smaczne jedzenie: 10%

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Jeśli chodzi o ofertę kulturalną, palmę pierwszeństwa dumnie dzierży Rzym. Średnia ocena oferty kulturalnej Wiecznego Miasta na poziomie 9.4/10 to doskonała rekomendacja, jeśli więc szukasz rozrywki intelektualnej, to miejsce dla Ciebie! Kolejne miasta do zwiedzania o wysokich wynikach to Praga, Istambuł i Brugia z wynikiem 9.0/10 oraz Barcelona i Paryż z wynikiem kulturalnym 8.9/10.

Pogoda nam niestraszna

Więcej niż 1 na 5 Europejczyków (21%) uznaje pogodę za ważny czynnik w wyborze miasta do zwiedzania. Dla Polaków jest to czynnik o wiele mniej istotny, tylko 12% z nas uznaje pogodę za istotną w czasie zwiedzania.

24% Europejczyków podało, że najważniejsza jest dla nich oferta kulturalna wybranego miasta. To wynik znacząco wyższy niż średnia dla Polski, jednak w grupie „oferta rozrywkowa” podobne do naszego zainteresowanie wyrażają jedynie Niemcy.

Jeśli jednak chcesz poznać najpogodniejsze miasta Europy, poniżej top 10 najpogodniejszych miast Europy. Listę opracował portal Zoover we współpracy z europejską agencją pogodową Meteovista.

Miasto Ocena
1. Walencja 7,9
2. Alicante 7,9
3. Ateny 7,8
4. Malaga 7,8
5. Sewilla 7,6
6. Rzym 7,5
7. Ibiza 7,2
8. Madryd 7,2
9. Faro 7,1
10. Mediolan 7,1

Dane do tektu dostarczył portal www.Zoover.pl