Wybranie wiązanki ślubnej, to ważna sprawa i jednocześnie trudna decyzja dla Panien Młodych. Bukiet to ostatni element mający uzupełnić wizerunek ślubny. Powinien pasować do charakteru całej uroczystości oraz dodawać blasku Pannie Młodej. Jego dobranie może być czasochłonne i stresujące.

Jak dobrać wiązankę ślubną?

Przede wszystkim musi ona pasować do koloru i fasonu sukni ślubnej. Dobrze, aby komponowała się także z biżuterią i makijażem. Ważne jest, aby bukiet odwzorowywał gust jego właścicielki. Wiązanka musi być również odpowiednio dopasowana do figury i wzrostu Panny Młodej. Przy tym wszystkim nie można zapomnieć o kolorystyce pasującej do urody dziewczyny oraz do barw przewodnich wesela. Wybierając wiązankę warto doradzić się florysty, gdyż wiąże się to z dużą wiedzą na temat panującej mody oraz na temat trwałości i dostępności kwiatów. Wiązanki ślubne nie stanowią tak wielkiego wyzwania dla florystów z Butiku Florystycznego Amarant z Grodziska Mazowieckiego, który świadczy swoje usługi także na terenie Warszawy.

Jakie kwiaty do wiązanki ślubnej?

Wybór kwiatów jest bardzo szeroki. W zasadzie wszystko zależy od pomysłu i gustu Panny Młodej. Jednakże pod uwagę należy wziąć trwałość kwiatów i okres ich kwitnienia. Na rynku znajdziemy kwiaty całoroczne tj. róże, goździki, gerbery itp., ale próżno chociażby zimową porą marzyć o bukiecie z konwalii. Zatem, aby wybrać odpowiednie rośliny dobrze zastanowić się czy są one dostępne w tej porze roku, na którą zaplanowaliśmy ślub.

Kwiaty wiosenne

Wiosną wszytko budzi się do życia, więc i kwiatów z dnia na dzień jest coraz więcej. To szczególna pora roku, która zachwyca nas swoimi delikatnymi barwami, co przejawia się również w jasnych i pastelowych kolorach wiązanek ślubnych. Do najpopularniejszych kwiatów dostępnych wiosną zaliczamy: tulipany, konwalie, żonkile, bratki, hiacynty, piwonie, jaskry oraz stokrotki. Oczywiście są to tylko niektóre z gatunków roślin dostępnych wiosną, ale Panny Młode najczęściej zamawiają bukiety z ich udziałem.

Kwiaty letnie

Lato to najcieplejsza pora roku, w której wiele roślin kwitnie i pozwala nam cieszyć się swoim pięknem. Lato to również gorący okres ślubny, wówczas najwięcej par mówi sobie tak. Panny Młode, które zaplanowały ślub na letnie miesiące, co prawda nie skorzystają z typowo wiosennych kwiatów, ale i tak mogą zaszaleć z wyborem roślin do wiązanki. Do najchętniej wybieranych zaliczamy: dalie, róże ogrodowe, piwonie, ostróżki, słoneczniki, groszki, chabry oraz eustomy.

Kwiaty jesienne

Bukiety z ich udziałem przybierają barwy spadających liści, na myśl przywodzą letnie temperatury i oswajają z nadchodzącym jesiennym spokojem. Pogoda o tej porze roku bywa bardzo różna, aczkolwiek początek jesieni zaskakuje nas słonecznymi dniami i przyjazną aurą. Kwiatami najczęściej stosowanymi w wiązankach o tej porze roku są: dalie, słoneczniki, wrzosy, astry, hortensje, gerbery oraz chryzantemy. Coraz częściej wykorzystuje się również kolorowe liście, kłosy, owoce jarzębiny, małe jabłuszka, dynie itp.

Kwiaty zimowe

O tej porze roku jest znacznie trudniej o kwiaty niż w miesiącach wiosennych i letnich. Zamarznięta ziemia w zasadzie nie wydaje żadnych plonów. Zatem trzeba korzystać z roślin szklarniowych i sprowadzanych. Zimą w wiązankach ślubnych królują kwiaty takie jak: róże, frezje, goździki, amarylisy, cantedeski, gipsówka, tulipany, gerbery oraz ciemierniki. Panny Młode, ślubujące w tym okresie, z pomocą florysty na pewno wybiorą coś odpowiedniego dla siebie.