Posiadanie osobistego konta bankowego to dzisiaj nie fanaberia – to już standard. W dobie przelewów elektronicznych, a także zakupów internetowych oraz wielu innych transakcji bezgotówkowych każdy powinien mieć swobodny, nieograniczony, a przede wszystkim darmowy dostęp do pieniędzy na swoim koncie. Jak wybrać odpowiednie konto do dysponowania swoimi środkami?

Bankowość elektroniczna to dziś podstawa

Dawno minęły już czasy, kiedy za większość transakcji płaciło się gotówką, nikt nie słyszał o sprzedaży online, a poważne przelewy robiło się tylko raz na jakiś czas, i to w oddziale banku. Dziś oprócz tego, aby mieć własne pieniądze, liczy się dla nas również to, by móc nimi jak najszybciej i jak najwygodniej obracać. Dlatego banki coraz częściej wycofują się z przelewów dokonywanych przez infolinię lub w okienku banku – te usługi już dawno przestały być przydatne, gdy pojawiła się bankowość elektroniczna.

Zalogowanie do własnego banku daje klientowi możliwość sprawdzenia salda swojego konta, wykonania przelewów za bieżące opłaty, kilkoma kliknięciami zapłacenia za swoje zakupy czy zlecenia stałego polecenia zapłaty, na przykład rat kredytu. Konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej zminimalizowało kolejki w oddziałach banków i dało większą swobodę w dysponowaniu własnymi pieniędzmi zgromadzonymi na koncie, bez pośrednictwa pracowników banku, o dowolnej porze.

 Jakie cechy powinno mieć konto idealne?

Konto osobiste to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na który wpływają wynagrodzenia i wpływy z innych tytułów. Z tego konta można wypłacać pieniądze przy pośrednictwie bankomatów, a także robić przelewy internetowe w dowolnym miejscu i czasie. Z konta bankowego można również doładować swój telefon, polecić złożenie wniosków na świadczenia socjalne i wykonać inne transakcje, istotne dla każdego użytkownika.

Czasem wykonuje się nawet po kilka takich drobnych przelewów czy wypłat dziennie, dlatego brak opłat za konto stał się już dla wielu banków standardem. Cenna jest możliwość wypłacania z bankomatów swojego banku pieniędzy bez żadnych opłat, przy dowolnej liczbie transakcji w miesiącu. Również darmowe przelewy są dużym ułatwieniem, szczególnie gdy robi się wiele drobnych zakupów przez internet, a także opłaca tą drogą rachunki za media.

Darmowe otwarcie, prowadzenie konta i wiele innych zalet

Obecnie niemal nie stosuje się już opłat za otwarcie konta ani za jego prowadzenie. Często w bankach umownie przyjmuje się, że należy wykonać transakcje miesięczne kartą na określoną sumę, aby móc w pełni darmowo korzystać z wszystkich opcji swojego konta. Jest to warunek bardzo łatwy do spełnienia – korzystanie z kart płatniczych jest bardzo szybkie, wygodne i bezpieczne, więc klienci zdecydowanie je polubili.

Konto osobiste warto połączyć z aplikacją w swoim smartfonie, by mieć do niego dostęp w dowolnym miejscu i czasie, dzięki jednemu kliknięciu. Dodatkowym atutem nowoczesnej bankowości elektronicznej jest możliwość płatności BLIK-iem, która w ogóle wyklucza konieczność posiadania przy sobie karty płatniczej, aby móc dokonać zakupu w sklepie. Są to nie tylko wygodne opcje, ale przede wszystkim pozwalające na dużą oszczędność – czasu i pieniędzy. Czas oszczędza się, bankując z kontami osobistymi dobrych banków z poziomu swojego komputera lub smartfona, które dają szybki wgląd w aktualny stan konta i możliwość błyskawicznego zrobienia przelewu czy dokonania zakupu nawet bez portfela. W codziennym pędzie życia warto docenić takie drobne udogodnienia i zaprzyjaźnić się z nimi, bo jak wiadomo – czas to pieniądz.

Konto osobiste służy przede wszystkim do gromadzenia i wydawania pieniędzy. Jeśli planujesz odkładać na konto jakieś oszczędności, zdecyduj się na konto oszczędnościowe, na którym pewnej wysokości oprocentowanie pozwoli ci dodatkowo zarobić na zgromadzonych środkach. Tym samym stajesz się prawdziwym panem swoich pieniędzy i jesteś w stanie korzystniej nimi zarządzać!