Badania przeprowadzone przez Durex RealFeel (Badania Durex RealFeel przeprowadzone w Polsce na zlecenie marki Durex przez MillwardBrown w styczniu 2014 r.) w Polsce pokazują, że dotyk odgrywa w związku kluczową rolę. Wpływa nie tylko na jego trwałość i jakość, ale także na… życie seksualne partnerów. Nic dziwnego, skoro prawie 8 na 10 mieszkańców naszego kraju kojarzy dotyk z bliskością i intymnością. Pamiętajmy o tym zwłaszcza 10 maja, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Przytulania.

Częściej niż partnera dotykamy…

Polacy częściej niż swojego partnera dotykają telefonu komórkowego – pokazują badania Durex RealFeel. Niemal co 4. właściciel smartfona spędza od 1 do 2 godzin na użytkowaniu urządzeń mobilnych, zaś 11% poświęca na to co najmniej 4 godziny dziennie. Najbardziej martwi jednak fakt, że mniej czasu zajmuje nam… dotykanie partnera. 18% respondentów przeznacza na to od 45 minut do 1 godziny. Badanie pokazało także, że 4% Polaków w ogóle rezygnuje z tej formy kontaktu.

Kochanie, dotknij mnie czule…

Według badań Durex RealFeel, dla 93% Polaków dotyk pełni istotną rolę w związku. Prawie 1/3 podkreśla, że pomaga on wyrażać towarzyszące nam emocje. Co ciekawe, 87% ankietowanych dzięki dotykowi odbudowało relacje i przełamało trudne chwile w związku. I nic dziwnego! Okazuje się bowiem, że nawet zwykły, czuły dotyk powoduje wydzielanie się szeregu hormonów, w tym oksytocyny odpowiedzialnej za powstawanie więzi emocjonalnej z drugim człowiekiem, serotoniny – zwanej potocznie hormonem szczęścia i dopaminy, wyzwalającej pozytywne emocje. Co więcej, dotyk pozwala również zmniejszyć poziom kortyzolu (hormon stresu), dzięki czemu uznaje się, że ma „właściwości” uspokajające i odprężające.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, Polacy doskonale zdają sobie sprawę z ogromnej roli dotyku w związku. Co drugi Polak chciałby, aby partner poświęcał więcej czasu i uwagi na drobne fizyczne czułości. Dlatego też zawsze zachęcam pary do wspólnego dążenia do prawdziwej bliskości. Warto pielęgnować ją każdego dnia, właśnie poprzez codzienny dotyk, przechodząc przez kolejne fazy intymności w związku – przekonuje Radosław Jerzy Utnik, seksuolog i psycholog, współpracujący z marką Durex.

Aby poświęcić partnerowi lub partnerce więcej czasu, warto między innymi… wyłączyć telefon. Niech Światowy Dzień Przytulania będzie dla Was pretekstem do ponownego „włączenia się” na bliskość w związku.

Na początek można zacząć od drobnych gestów, takich jak ściśnięcie ręki na spacerze czy zmysłowe przytulenie podczas wspólnego gotowania. W przyszłości zaowocuje to dużo silniejszą relacją w związku, która przełoży się również na jakość i zadowolenie w życiu seksualnym partnerów. Nawet najlepsze seksualne doświadczenia mają swój początek w… drobnych gestach, których na co dzień zbyt często nie doceniamy – dodaje ekspert.