Wypadanie włosów jest zjawiskiem w pełni naturalnym, zgodnym z ludzką fizjologią. Jeśli tracisz około 50 włosów dziennie (jesienią do 100), nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak wypadających włosów przybywa, warto wypróbować domowe sposoby na wypadanie włosów, by zatrzymać ten proces.

Przyczyny wypadania włosów

Uwaga! Zanim zabierzesz się za jakąkolwiek kurację, powinnaś poznać przyczyny wypadania włosów – jeśli żadna z nich Ciebie nie dotyczy, potrzebna będzie konsultacja z dermatologiem.

Niedobór witamin i minerałów, zwłaszcza żelaza, cynku i witaminy A to częsta przyczyna wypadania włosów. Zadbaj więc o ich odpowiedni poziom w diecie. Poza dedykowanymi odżywkami i suplementami możesz je znaleźć w owocach i warzywach, w mleku, orzechach, rybach i drożdżach, oraz w jajach i czerwonym mięsie.

Ważnym wrogiem ludzkiego organizmu jest stres. Długotrwały stres nie tylko powoduje siwienie i wypadanie włosów – może stać się przyczyną znacznie poważniejszych schorzeń i powikłań zdrowotnych. Dlatego jeśli widzisz na szczotce więcej włosów niż dotychczas, stop! Zacznij od ograniczenia źródeł stresu. Spacer, dobry sen, relaksujący weekend i lekkie ćwiczenia pozwolą Ci odreagować negatywne emocje i obniżyć poziom stresu.

Wypadanie włosów może również być skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji. W miarę możliwości powinnaś ograniczyć działanie czynników zewnętrznych, takich jak lakiery, farby i utrwalacze, oraz tych urządzeń, które niszczą naturalne bariery chroniące włosy. Suszarki, prostownice i lokówki sieją we włosach spustoszenie, dlatego jeśli masz problem z wypadającymi włosami, raczej je odstaw na bok.

Jak leczyć wypadanie włosów

Sposób 1 – olej kokosowy

Olej kokosowy i olejek z drzewa herbacianego skutecznie przeciwdziałają wypadaniu włosów. Dodaj nieco oleju do szamponu i podczas każdego mycia wmasowuj go w skórę. Połączone działanie masażu głowy i działania oleju kokosowego pobudzi mieszki włosowe i sprawi, że włosy będą rosły szybciej i będą wytrzymalsze.

Sposób 2 – jajka

Jajka (nie tylko te w diecie) są kosmetykiem znanym od tysięcy lat. Kompres z żółtka nałóż na skórę głowy, przykryj ręcznikiem i spłukaj po około godzinie. Zawarte w jajkach witaminy (A, B, D, E, H) i składniki mineralne (fosfor, siarka, cynk, krzem, żelazo) to doskonały arsenał w walce z wypadaniem włosów.

Sposób 3 – sok z czarnej rzodkwi

Sok z czarnej rzodkwi wcieraj w skórę głowy, by regenerował cebulki włosowe. Stosowana regularnie chroni przed łupieżem i przeciwdziała łojotokowi.

Sposób 4 – oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to kolejna skarbnica składników mineralnych. Wypadanie włosów znacznie się zmniejszy po stosowaniu kompresów z oliwy, a same włosy będą zregenerowane i odżywione.

Sposób 5 – drożdże

Picie mieszanki drożdżowej i stosowanie drożdżowych maseczek pomoże na problemy z wypadającymi włosami. Najskuteczniejsze są tu drożdże piwowarskie, bogate w witaminy z grupy B, witaminę E, D i H, oraz chrom i selen.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów, takie jak odżywki do włosów, maseczki dostępne są w drogerii Hebe. Sprawdź!