Ania Kuczyńska jest absolwentką Accademia Internazionale d’Alta Moda e d’Arte del Costume Koefia w Rzymie oraz Ecole Supérieure des Arts et techniques de la Mode Esmod w Paryżu. Pierwszy pokaz po powrocie do Polski odbył się w jej prywatnym mieszkaniu. Założyła firmę Ania Kuczyńska, w której skład wchodzą linie produkujące ubrania, buty i akcesoria. We współpracy z polskim grafikiem Michałem Łojewskim stworzyła markę UEG – Usa e Getta, co po włosku oznacza Użyj i wyrzuć. Wraz z Dariuszem Błaszczykiem tworzy płyty, albumy i instalacje multimedialne. W lutym 2008 roku projektantka została zaproszona przez Instytut Polski do udziału w wystawie w trakcie Tygodnia Mody w Sztokholmie. Zaprezentowała tam instalację na pograniczu mody i sztuki. Portal Style.com uznał ją za największy talent wśród polskich projektantów. Ubrania jej pomysłu można kupić w sklepach w Paryżu, Berlinie, Tokio, Rzymie, Sztokholmie. Obecnie pracuje i mieszka w Warszawie.

Jest laureatką tytułu Projektant Roku za 2006 roku przyznawanego przez magazyn „Twój Styl”. W tym samym roku otrzymała nagrodę Elle Style Award.

aniakuczynska web

Projekty Ani Kuczyńskiej wyróżnia wyrafinowana prostota. Nie są krzykliwe, są starannie skrojone i wykończone. Projektantka stosuje skomplikowane konstrukcje, geometryczne, ostre kształty. Paleta barw jest stonowana – są to najczęściej biele, czernie, odcienie piasku, szarości, granaty. Jej sylwetki są często jednobarwne. Stroje wykonane są z naturalnych jedwabi i bawełny oraz kaszmirów. Wykorzystuje tkaniny przyjemne w dotyku, miękko układające się na sylwetce i wygodne w noszeniu.

Tekst i zdjęcia: aniakuczynska.com