Stolik kawowy jest jednym z najważniejszych mebli w salonie. Aby jednak mieć pewność, że będzie się on nie tylko pięknie prezentować, ale również spełniać swoją funkcję, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad jego wysokością. Jakie wymiary stolika lub ławy kawowej będą optymalne?

Jak dobrać wysokość stolika kawowego?

Wysokość stolika kawowego powinna być przede wszystkim dostosowana do wysokości siedziska kanapy czy foteli, które będą przy nim ustawione. Zazwyczaj producenci oferują stoliki kawowe w przedziale od 30 do 60 centymetrów. Pamiętajmy, że parę centymetrów może zrobić diametralną różnicę i nie spieszmy się z wyborem. To, jaka powinna być wysokość ławy do salonu, powinno zostać zdecydowane po wyborze mebli wypoczynkowych, na których będziemy się relaksować.

Pozostałe wymiary stolika do kawy

Gdy już wiesz, jaka powinna być wysokość stolika do kawy, przemyśl jego pozostałe wymiary. Jego wielkość wpływa nie tylko na funkcjonalność, ale również kompozycję danego wnętrza. Złota porada architektów i stylistów wnętrz mówi, że długość stolika kawowego powinna odpowiadać połowie długości sofy lub kanapy. Dopuszczalne jest również wstawienie stolika o długości dwóch trzecich długości mebla wypoczynkowego. Najczęściej w roli takiego stolika dobrze sprawdzają się ławy.

Ławy drewniane do salonu to ponadczasowy wybór, który będzie mógł pozostać z nami przez długie lata. Chociaż trendy się zmieniają, drewno nie wychodzi z mody i doskonale komponuje się z różnymi stylami we wnętrzach: skandynawskim, minimalistycznym, New Hampton i z wieloma innymi. Szeroką ofertę stolików i ław z litego drewna znajdziesz na https://danzz.pl/katalog/meble/lawy-z-drewna-litego/

Oprócz tego, jak długi będzie nasz stolik kawowy, ważne jest także to, w jakiej odległości od kanapy zostanie postawiony. Komfortową odległością jest 45-50 centymetrów, ponieważ tyle miejsca pozwala na swobodne wstawanie i przemieszczanie się wzdłuż mebla. Bardzo ważne zatem jest zastanowienie się, czy w naszym salonie mamy wystarczająco dużo miejsca na wybrane meble wypoczynkowe i stolik. Pamiętajmy, że w salonach meblowych zazwyczaj jest bardzo wiele przestrzeni i meble wydają się odrobinę mniejsze, niż są w rzeczywistości. Sprytną metodą sprawdzenia, czy w naszym salonie pomieścimy wymarzone meble, jest naklejenie na podłodze taśmy kolorowej w miejscu, w którym mają stać.

Kształt stolika kawowego

W przypadku kanap i sof najlepszy będzie stolik podłużny, o kształcie prostokąta. Jeśli w naszym salonie mamy jedynie fotele, możemy zaszaleć z okrągłym stolikiem kawowym. Kwadratowe stoliki sprawdzają się jako towarzysze niewielkich, lekkich sof. To także dobre rozwiązanie w bardzo przestronnych salonach w stylu loftowym, w których główne skrzypce gra olbrzymi narożnik.

Różne funkcje jednego stolika

Chociaż nazwa stolika kawowego nasuwa głównie jedno skojarzenie, mebel ten ma o wiele więcej zastosowań. Sprawdza się w czasie rodzinnych sesji gier planszowych, wizyty znajomych z niewielkim poczęstunkiem, oglądania filmów. Stoliki kawowe nierzadko są również sposobem na przechowywanie książek, gazet, pilotów i innych podręcznych przedmiotów. Wtedy dobrze jest wybierać meble z przemyślanymi półeczkami i szufladami.

To, do czego na pewno stolik kawowy się nie nadaje ze względu na swoją wysokość, to praca. Ale w końcu ma to być mebel, który pomaga nam się zrelaksować.