Środowisko pochwy charakteryzuje się specyficzną dla niej mikroflorą bakteryjną. U Polek składają się na nią głównie pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, które nadają pochwie kwaśny odczyn i utrzymują równowagę, chroniąc ją tym samym przed chorobotwórczymi bakteriami i grzybami. Pod wpływem złej higieny, stosowania kosmetyków mogących powodować usuwanie dobroczynnych bakterii, stosowania antybiotykoterapii, antykoncepcji, stresu i wielu innych czynników system ochronny pochwy może zostać zachwiany, w skutek czego może dojść do infekcji pochwy, podrażnień i alergii.

Objawia się ona przede wszystkim świądem w okolicach intymnych oraz zmianą koloru, ilości i konsystencji wydzieliny (sama porównaj objawy informacje znajdziesz na http://www.invag.pl/Infekcje_pochwy/Rodzaje_infekcji). Czy można ustrzec się przed tymi problemami intymnymi, na które tak często skarżą się kobiety?

Piramida zdrowia intymnego

Wszystkie panie, cierpiące z powodów infekcji intymnych mogą się uspokoić – jest na nie rada. Ze współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Biotechnologii Surowic i Szczepionek Biomed S.A. powstała piramida zdrowia intymnego, czyli pełna koncepcja holistycznej profilaktyki i leczenia problemów intymnych pomagająca zachować zdrowie intymne. Idea piramidy to nie tylko naukowe wymysły, a rozwiązanie poparte obserwacjami tysięcy Polek. Wzorowana na piramidzie żywienia powinna być znana każdej dbającej o siebie kobiecie.