Zaćma – choć rozwija się na ogół powoli – czasami bywa wielkim zaskoczeniem. Pojawia się najczęściej u osób starszych, po 60. roku życia. Najpierw świat staje się niewyraźny, potem szary, kolory odpływają gdzieś w siną dal. Z czasem nie można już czytać, oglądać telewizji, ba nawet nie da się normalnie żyć. I choć wiele osób przywyczaja się i radzi sobie w tych okolicznościach – nie rób tego, wróć do normalnego życia.

To, że o wzrok należy dbać, wie każdy. To dzięki niemu do mózgu dociera większość informacji ze świata zewnętrznego. Rozpoznajemy kształty i kolory, możemy czytać i oglądać telewizję, cieszymy się przepięknymi widokami. Jak wyglądałoby życie, gdybyśmy nie wiedzieli, co znaczy piękno górskich krajobrazów czy nadmorskich widoków? Niestety, często zdarza się tak, że pewnego dnia czytanie przyprawia nas o ból głowy, by z czasem wszystkie litery zlewały się w jedną całość. Krajobraz staje się zamazany i trudno cieszyć się jego urokiem. Jednak nie musi tak być.

Najważniejsza jest diagnoza

Pewnego dnia stwierdzasz, że szkła w okularach są zbyt słabe. Myślisz więc, że jedna wizyta u okulisty rozwiąże problem. W końcu w odpowiednich okularach korekcyjnych wszystko wróci do normy. Tymczasem lekarz szybko rozpoznaje prawdziwą przyczynę pogorszenia wzroku. W pierwszej chwili przyjmujesz to jak wyrok – zaćma. To jednak błąd. Zaćmę leczy się skutecznie i szybko. W przypadku pogorszenia widzenia, nie należy zwlekać z wizytą u okulisty. Dzisiaj już rutynowy zabieg przywróci prawidłowe funkjonowanie narządu wzroku. Wymiana soczewki rozwiąże problem. Z pewnością słyszałeś o wielkich kolejkach chorych, którzy latami czekają na zabieg. To też nie problem, już dzisiaj możesz ominąć tą kolejkę, lub – jeśli już się wpisałeś na listę – możesz całą sprawę przyspieszyć.

Zaćma to nie wyrok, wyjdź z kolejki już dziś

Zaćma jest spowodowana zmętnieniem naturalnej soczewki oka. Zabieg polega na wymiane naturalnej, „zużytej” soczewki na nową i trwa on od 15 do 30 minut. Aby poddać się tej procedurze refundowanej przez NFZ, trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy lub czasem kilka lat. Nie musi jednak tak być. W naszym kraju jest wiele placówek medycznych, wykonujących takie zabiegi odpłatnie. Ty też możesz z tego skorzystać i w ciągu kilku tygodni powrócić do normalnych zajęć, których ostatnio nie mogłeś wykonywać. Już od dziś zaćma nie będzie stanowiła dla Ciebie żadnej przeszkody.

Społeczna kampania informacyjna „Wyjdź z kolejki” pozwala uświadomić wszystkim, że z problemem można się uporać znacznie wcześniej. W końcu warto poddać się zabiegowi i leczeniu odpłatnie, ale za to bez długiego oczekiwania. Nie od dziś słyszymy historie ludzi, którzy mieli zaplanowane trzy lub cztery wycieczki, zrezygnowali z jednej, by móc cieszyć się pozostałymi.

Na szczęście w naszych czasach, przy obecnym stanie medycyny, zaćma nie jest powodem, dla którego trzeba wycofać się z życia. Poddając się zabiegowi, możesz znowu czytać, oglądać swoje ulubione programy telewizyjne. Możesz funkcjonować normalnie, czerpiąc radość z każdego dnia i to bez względu na to, ile masz lat. Poddając się zabiegowi, możesz też jednocześnie skorygować swoją wadę wzroku. Masz okazję raz na zawsze zapomnieć o okularach do czytania. Już nigdy w czasie robienia zakupów, nie będziesz miał problemu z przeczytaniem etykiety na produkcie i bez problemu sprawdzisz paragon przy kasie. Ciesz się życiem na całego.