Żakiety, czy marynarki damskie przez wiele lat kojarzyły się jedynie z oficjalnymi, biurowymi stylizacjami. I rzeczywiście, w tej roli żakiety damskie sprawdzają się doskonale, pozwalając uzyskać profesjonalny wygląd każdego dnia. Jednak różnorodność fasonów, kolorów i faktur żakietów pozwala je nosić również poza oficjalnymi spotkaniami biznesowymi.

Gdzie jeszcze można założyć żakiet i z czym go zestawić, by stworzyć modną stylizację? Oto kilka inspiracji, które pozwolą się wpisać w najnowsze trendy modowe ostatnich sezonów.

Żakiety damskie – uniwersalne i wyjątkowe

Nic nie modeluje kobiecej sylwetki tak dobrze, jak perfekcyjnie dobrany żakiet. Nic też nie doda stylizacji takiego szyku i elegancji, jak ten właśnie element ubioru. Na jakie okazje można założyć żakiety damskie i z czym je zestawiać?

Po pierwsze – to dobry element stroju „casual’owego”. Wystarczy połączyć go z jeansami – na przykład typu bootcut czy straight leg, wygodnym topem i balerinkami lub czółenkami, by wyglądać modnie, a jednocześnie czuć się komfortowo. W takiej stylizacji dobrze sprawdzają się zarówno klasyczne żakiety w ciemnych odcieniach – te, które na co dzień nosimy do biura, jak i uszyte z bawełny o luźnym kroju.

Żakiet może być także doskonałym uzupełnieniem stroju wizytowego – na przykład na imprezy okolicznościowe, wizytę w eleganckiej restauracji, czy do teatru lub opery. W tym kontekście, najlepiej zestawić go z koktajlową sukienką. Dobrze sprawdzają się zarówno połączenia ciemnych, monochromatycznych żakietów z jasnymi i ozdobnymi sukienkami, jak i te, w których jasny żakiet staje się dodatkiem do małej czarnej. Warto pamiętać o zachowaniu kontrastu kolorystycznego, by stylizacja była dynamiczna i pozwalała wydobyć atuty sylwetki.

Dobrym pomysłem jest również założenie żakietu na imprezę. Można pomyśleć o stylizacji podobnej do „casual’owej”, z nieco odważniejszym topem i szpilkami zamiast balerinek. W przypadku stylizacji imprezowych, warto wypróbować również żakiety damskie trochę bardziej wymyślne – na przykład utrzymane w zdecydowanych kolorach, ozdobionych błyszczącą nitką, czy cekinami.

Niezależnie od tego, na jaką okazję założymy żakiet, mamy pewność, że zaprezentujemy się w nim znakomicie. Żakiet wyraźnie podkreśla klasę i znajomość najnowszych trendów w modzie.