Zakup działki w stolicy to poważna inwestycja, dlatego powinno się ją poważnie przemyśleć. Dobrze jest przejrzeć oferty i zastanowić się, jakie kwestie liczą się dla nas najbardziej – cena, powierzchnia czy lokalizacja? Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając działki w Warszawie? Sprawdzamy.

Czy lokalizacja jest najważniejsza?

Zakup działki w Warszawie lub tuż pod nią to bardzo duży wydatek. Ceny gruntów w tej okolicy zaczynają się od kilkuset tysięcy do nawet kilkunastu milionów złotych. Wartość działki zależy głównie  od jej lokalizacji, przeznaczenia, wielkości, ale również od tego, czy jest uzbrojona.

Najdroższe działki to te z kategorii budowlanych i inwestycyjnych. Są to działki o dużej powierzchni i w dobrej lokalizacji. Najtańsze z kolei będą działki rolne nieuzbrojone i bez  drogi dojazdowej. Szukając działki w Warszawie pod budowę domu warto zastanowić się nad tym, czy na pewno chcemy kupić działkę budowlaną. Tańszą opcją może być działka rolna z możliwością przekształcenia na budowlaną. Druga opcja może przynieść nam oszczędności, ale także stracony czas i zszargane nerwy. Dlaczego? Wybór działki rolnej będzie wiązał się z ogromem formalności do wypełnienia.

Przy zakupie działki w Warszawie powinno się zwrócić uwagę na lokalizację. Jeżeli zależy nam na szybkiej komunikacji z centrum, najlepiej będzie poszukać działki, która będzie położona jak najbliżej centrum miasta. Jeżeli z kolei dojazdy nie są dla nas priorytetem, bo nie poruszamy się często po mieście, warto skupić się na działkach położonych nieco dalej. Takie posunięcie  pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także odpocząć od miejskiego zgiełku. Jednakże warto pamiętać, by nie szukać zbyt daleko, a zwłaszcza na osiedlach, które są bardzo słabo skomunikowane.

Czy ukształtowanie i wielkość terenu ma znaczenie?

Jeżeli chodzi o działkę budowlaną, bardzo ważne jest to, by miała co najmniej 800 m2, a najlepiej około 1 000 m2 powierzchni. To umożliwi wybudowanie na niej domu i pozostawienie przestrzeni na miejsce do wypoczynku i  zabawy dla dzieci. Większa działka sprawdzi się w momencie, gdy myślimy o zakupie nieruchomości na osiedlu, które jest gęsto zabudowane. Więcej przestrzeni pozwoli zachować prywatność nawet w centrum miasta.

Przy zakupie działki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Trzeba go wcześniej dokładnie obejrzeć, zwłaszcza jeśli znajduje na obrzeżach miasta, czy w pobliżu lasu. Nie można ufać zdjęciom. One nigdy nie oddadzą idealnie tego jak wygląda działka, i mogą być mylące.

Formalności

Sprawdzenie statusu prawnego jest nieodłącznym elementem zakupu działki. Niektóre mogą być objęte hipoteką. Niestety, w wypadku niedokładnego sprawdzenia takich informacji, wszelkie przypisane do działki obciążenia przechodzą na nowego właściciela. Dlatego przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości powinno się poprosić o aktualny wypis z ksiąg wieczystych.

Opracowanie GetHome.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj