Szukasz swojego miejsca do życia? Przeraża Cię mieszkanie w centrum miasta, chciałabyś miejsca spokojnego ale nie odciętego od cywilizacji? Poznaj zalety mieszkania na peryferiach miast!

Cena

Co do zasady osiedla położone na obrzeżach miast są tańsze od tych bliżej centrum. Znaczącym elementem końcowej ceny domu jest koszt działki – a te potrafią być nawet kilka razy droższe przy samym mieście niż nawet kilka-kilkanaście kilometrów od niego (zgodnie z raportem opracowanym dla Bankier.pl działki w Gdańsku, Warszawie czy Poznaniu były nawet 2-3 razy droższe niż średnia dla województwa). Sama budowa również jest tańsza poza miastem – lokalni fachowcy mają mniejsze obłożenie zleceniami niż w samym mieście i chętniej przystają na łagodniejsze dla Twojego portfela stawki.

Komunikacja

Tutaj wszystko zależy od istniejącej i planowanej infrastruktury drogowej. Oczywistym jest, że raczej nie masz co liczyć na komunikację zbiorową, więc samochód będzie niemal obowiązkowy przy mieszkaniu na peryferiach miasta. Jednak paradoksalnie same dojazdy samochodem z obrzeży do centrum często trwają krócej niż przedarcie się z jednego końca miasta na drugi. Może się więc zdarzyć, że Twoje 20km do pracy będzie „szybsze” niż 10km koleżanki mieszkającej w jednej z dzielnic miasta. Warto zapoznać się przed zakupem działki czy domu z warunkami drogowymi w okolicy i dokładnie sprawdzić, jakie są możliwości dojazdu do najważniejszych punktów handlowo-usługowych.

Prywatność i wygoda

Dom na peryferiach to również znacznie większy poziom prywatności niż jego miejski odpowiednik. Niższe ceny działek pozwalają na kupno nieco większego metrażu, a odległości między budynkami są dzięki temu większe. Co za tym idzie Twój kawałek raju będzie z dala od wścibskich oczu, a Ty będziesz mogła w ciszy i spokoju wypoczywać po pracy.

Mieszkanie na peryferiach to również możliwość wydzielenia pomieszczeń gospodarczych – masz zazwyczaj dostęp do piwnicy, strychu czy garażu, których w samym mieście może brakować. Co istotne dzięki niższym cenom za metr kwadratowy możesz sobie pozwolić na większy lokal, w którym łatwiej będzie zagospodarować miejsce na wszystkie wymarzone przez Ciebie wygody.

Spokój nie dla każdego

Rzecz jasna nie ma rozwiązań idealnych. Jeśli nie wyobrażasz sobie bezczynnego siedzenia w domu, na peryferiach będziesz się męczyła – obiekty handlowo-usługowe powstają dopiero na uformowanych osiedlach, dlatego zazwyczaj nie masz wszystkiego „pod ręką”. Podobnie jest z dostępem do nowoczesnych mediów – nadal telewizja kablowa czy szybki internet mogą nie być łatwo dostępne.

Materiał przygotowany przez dewelopera Luxdeweloper z Kątów Wrocławskich – www.luxdeweloper.pl