Wybór pralki to trudne zadanie, szczególnie gdy przyjrzymy się bogatej ofercie tego typu urządzeń. Nie ulega jednak wątpliwości, że stanowi ono niezbędny element wyposażenia każdego domu i mieszkania, nawet jeśli mieszkamy w pojedynkę. Jednym z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu pralki, jest sposób jej ładowania. Kiedy model ładowany od góry będzie najlepszym rozwiązaniem?

Cechy pralek ładowanych od góry

Tego typu sprzętów znajdziemy w sklepach mniej niż modeli tradycyjnych, czyli zaopatrzonych z przodu w uchylne drzwiczki. Te ostatnie są bowiem wciąż najchętniej wybierane i w wielu sytuacjach sprawdzają się najlepiej. Przed zakupem warto jednak przyjrzeć się swoim potrzebom oraz ilości miejsca, które chcemy i możemy przeznaczyć na ustawienie pralki. Może się okazać, że jedynym rozwiązaniem będzie model ładowany od góry.

Tego typu pralki pod wieloma względami nie ustępują pralkom ładowanym od przodu. Są wyposażone w takie same programy i zapewniają identyczną jakość prania. W porównaniu do nich są jedynie węższe, czasem także wyższe, a pranie ładuje się do nich od góry.

Zalety pralek ładowanych od góry

Wiele zalet tego typu urządzeń wynika z ich budowy. Dzięki temu, że są dość wąskie, nie wymagają wiele wolnej przestrzeni – można dopasować je do niewielkich wnęk, w których nie zmieściłaby się tradycyjna pralka. Znajdująca się w górnej części urządzenia klapa pozwala na wygodne wkładanie i wyciąganie prania z bębna. Jest to szczególne udogodnienie dla osób mających problemy z kręgosłupem, dla których schylanie się w celu załadowani pralki jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Należy wspomnieć także o kwestii bezpieczeństwa. Sposób umieszczenia bębna uniemożliwia dostanie się do niego dzieciom oraz zwierzętom domowym.

Pralka ładowana od góry będzie więc dobrym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń, w których szafki ścienne nie będą ograniczały możliwości otwierania urządzenia oraz suszenia bębna. Ponieważ ten może osiągać pojemność maksymalnie 7 kg, pralka taka doskonale spełni potrzeby osób samotnych lub par. Chociaż ze względu na swoją specyfikę nie sprawdzi się w kuchni, łatwo wkomponuje się wystrój niewielkiej pralni.

Pralka ładowana od góry lepsza od tradycyjnej?

Czy można powiedzieć, że najlepsze pralki to te ładowane od góry? W pewnych przypadkach może się okazać, że taki wąski model idealnie wkomponuje się w przestrzeń łazienki i spełni nasze potrzeby. Należy jednak pamiętać, że ma on również pewne wady, których modele ładowane od przodu nie posiadają. Przede wszystkim pokrywa tego typu pralki nie posłuży nam w roli półki, na której możemy odkładać różnego typu akcesoria czy ręczniki. Po drugie, zamknięty wewnątrz obudowy bęben nie jest widoczny z zewnątrz, co sprawia, że nie dostrzeżemy ewentualnych nieprawidłowości w jego działaniu. W końcu model taki zazwyczaj jest droższy od tradycyjnego odpowiednika o uchylnych drzwiczkach, a także nieco od niego głośniejszy. Pomimo tych wad, z pewnością jest dla niego doskonałą alternatywą i godnie zastąpi go, gdy w naszej łazience zabraknie miejsca.