Trudno byłoby znaleźć panią, której obojętny byłby wygląd jej skóry. Co ważne, chodzi tu nie tylko o kwestie estetyczne, ale również zdrowotne – część z nas zdążyła już przekonać się, jak poważne problemy mogą powodować zaniedbania w tym temacie, na pewno dobrze wiedzą, o czym mowa.

Wśród skórnych defektów, które są nie tylko najczęstsze, ale też najbardziej dokuczliwe, wymienić można przebarwienia – nie dość, że skutecznie potrafią zepsuć wygląd naszej skóry, to zlekceważone mogą często okrutnie się zemścić. Jak z nimi walczyć? Wystarczy zapoznać się z ofertą kilku producentów, by zorientować się, że dobry krem na przebarwienia wcale nie musi być dziś ani trudno dostępny, ani też zbyt drogi.  

Skąd biorą się przebarwienia?

Uważna lektura kosmetycznych forów pozwala nam stwierdzić, że skórne przebarwienia to dziś naprawdę poważny problem. Zmagają się z nimi przede wszystkim panie, jednak także mężczyźni często walczą z tymi brzydko wyglądającymi plamkami. Ich przyczyny mogą być naprawdę różne – znaleźć można wśród nich zarówno plamy starcze, jak i te będące skutkiem nie dość uważnego opalania.

Poza tym, przebarwienia skóry powstawać mogą także samoistnie – mówimy wtedy o plamach brunatnych – oraz być związane z innymi niedoskonałościami skóry. Rzadko są one groźne dla naszego zdrowia, dla bezpieczeństwa warto jednak w razie ich powstania skonsultować się dermatologiem – jeśli nie wykryje on żadnych poważniejszych schorzeń, walczmy z nimi za pomocą dostępnych w sklepach preparatów.

Jak działają kremy na przebarwienia?

Mechanizm ich działania jest dość zróżnicowany i zależy on przede wszystkim od składu danego kremu oraz użytej przez producenta technologii. Co na pewno ważne dla zmagających się z tym problemem pań i panów, współczesne kremy wnikają w głąb, docierając aż do skóry właściwej – dzięki temu zawarte w nich substancje czynne nie tylko maskują istniejące już przebarwienia, ale przede wszystkim hamują mechanizmy ich powstawania. Dzięki użytym przy ich produkcji substancjom – zarówno otrzymywanymi w laboratoriach, jak i pochodzenia naturalnego – o najwyższej skuteczności, efekty ich stosowania często widoczne są już po kilku dniach. 

Jak wybrać krem na przebarwienia?

Różnorodność dostępnych w sprzedaży kremów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jak więc wybrać wśród nich ten, który w naszym przypadku okaże się najbardziej skuteczny? Nie powinno być to trudne zadanie, jeśli tylko zastosujemy się do kilku prostych wskazówek.

Przede wszystkim, producenci swoje preparaty przeznaczają dla konkretnej grupy klientów – w zależności od tego, jaki jest typ naszej skóry, jakiego rodzaju są nękające nas przebarwienia i w jakim jesteśmy wieku, powinniśmy rozglądać się za innymi kremami. W drogeriach i aptekach znaleźć można również kremy uniwersalne, które zwalczają wszystkie typy przebarwień – jak twierdzą klienci, wykazują się one przyzwoitą skutecznością.

Domowe sposoby walki z przebarwieniami

Warto też pamiętać, że z tymi defektami walczyć możemy nie tylko z pomocą kremu na przebarwienia – jeśli nasz problem nie jest jeszcze zbyt poważny, być może poradzimy sobie z nim dzięki domowym metodom.

Nasze babcie używały w tym celu między innymi soku z cytryny, którym należy smarować przebarwione miejsca – sok ten działa jak naturalny tonik, obniżając pH skóry i delikatnie ją oczyszczając. Pomocne okazać się mogą też okłady z naparu z ziela pietruszki, rumianku czy ogórkowe maseczki.

Inspiracja:
Tekst zainspirowany przez firmę Sintiva.pl zajmującą się dermokosmetykami.