Czym jest zegarek? Kiedy powstał pierwszy zegarek i dla kogo był przeznaczony? Jak dopasować zegarek do stroju i jakie są rodzaje zegarków? Nie wiesz? Przeczytaj poniższy artykuł, tutaj znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Zegar to przyrząd do pomiaru czasu. Zegarek zaś jest jego mniejszym, podręcznym odpowiednikiem do pomiaru czasu dobowego.

Pierwszy egzemplarz zegarka naręcznego wyprodukowany został w 1810 roku przez Abrahama Louis’a Breguet. Był to specjalny model dla księżnej Karoliny Bonaparte. Na początku zegarki naręczne zarezerwowane były dla kobiet. Traktowały je one bardziej zaś jako ozdobną biżuterię niż funkcjonalne urządzenie.

W późniejszym czasie wykonano specjalną konstrukcję zegarków naręcznych dla oficerów marynarki niemieckiej. Od tej pory przestał być to gadżet zarezerwowany tylko dla płci pięknej.

Zegarki damskie

Naręczne zegarki damskie to jeden z najmodniejszych kobiecych dodatków. Taki zegarek służy nie tylko do sprawdzania godziny. Jest to również dodatek bardzo istotny w każdej stylizacji. Luksusowy model zegarka jest niewątpliwie oznaką prestiżu. Kolorowe zegarki np. z bardzo modnego w tym sezonie plastiku, wskazują na pewność siebie osoby go noszącej.

Dopasuj zegarek do swojego stroju

Pamiętaj, aby dopasować zegarek do swojej stylizacji. Dobrze dobrany zegarek świadczy o twoim stylu. Tutaj panuje jedna podstawowa zasada – zegarek i reszta stylizacji powinny mieć wspólny element. Najlepiej mieć kilka modeli, bo wówczas można dopasować zegarek do określonego stroju i okazji.

Rodzaje zegarków naręcznych

Zegarki klasyczne – są to eleganckie modele zazwyczaj z okrągłą tarczą. Występują w wersji ze skórzanym paskiem lub delikatną bransoletą. Taki zegarek połączyć możesz ze strojem wieczorowym lub biznesowym.

Zegarek sportowy – jak sama nazwa wskazuje jest to zegarek o „sportowym charakterze”. Bardzo często takie modele maja dodatkowe funkcje, które są przydatne podczas uprawiania sportu np.: pulsometr, tachometr czy chronograf. Taki zegarek świetnie sprawdzi się w codziennych stylizacjach. Sportowe modele nie pasują do eleganckich wieczorowych czy koktajlowych kreacji.

Zegarek casual – jest to swoiste połączenie dwóch wyżej wymienionych modeli. Takie modele idealnie sprawdzą się w codziennych niezobowiązujących stylizacjach.

Zegarek fashion – najbardziej nowoczesny spośród wszystkich zegarków. Charakteryzuje się oryginalną kolorystyką oraz agresywną stylistyką. Są to zegarki dla osób, które preferują nowoczesny styl życia i pragną, aby ich codzienne stroje posiadały prawdziwą klasę. Zegarki fashion bardzo często „wychodzą spod ręki” wielkich projektantów. Są to zegarki dla osób podążających za modą. Taki zegarek będzie idealnie komponował się ze strojem codziennym jak i wieczorowym.

Zegarek biżuteryjny – taki zegarek wykonany jest ze szlachetnych kruszców. Dodatkowo ozdobiony może być diamentami oraz innymi kolorowymi kamieniami. W wyglądzie przypomina biżuterię, a nie standardowy zegarek. Model, który łączy srebrny i złoty kolor nazywany jest „bikolor”. Ten model jest bardzo uniwersalny. Świetnie dopasuje się do srebrnej jak i złotej biżuterii. Taki zegarek powinnaś nosić przy okazji tzw. „wielkich wyjść”. Idealnie skomponuje się z eleganckim strojem.